„Fanfary” na Wydziale Historycznym

Utwór Krzysztofa Meyera „Fanfara” na dwanaście instrumentów dętych blaszanych: cztery trąbki, cztery rogi i cztery puzony towarzyszył otwarciu ostatniego posiedzenia Senatu UAM w 2018 roku, które wyjątkowo odbyło się w Collegium Historicum na Kampusie Morasko. Utwór wykonał zespół składający się ze studentów i pracowników Akademii Muzycznej. W prawykonaniu utworu wziął udział także kompozytor, którego słowa przywołano podczas spotkania:

- Chciałbym, aby moje utwory były dla słuchacza ważną, obchodzącą go historią, wypowiedzianą za pomocą dźwięków, nie zaś strumieniem bodźców akustycznych przepływających mimo woli, obok jego uszu.

Profesor Krzysztof Meyer przez cztery lata prowadził zajęcia ze studentami muzykologii na Wydziale Historycznym (2009-2013). I stąd w rozmowach z kompozytorem powstał pomysł, aby ten czas upamiętnić muzycznie. Z tej okazji utwór, podarowany wydziałowi przez kompozytora, ukazał się na płycie CD oraz przygotowano jego edycję nutową.

fot. Adrian Wykrota

Przemysław Stanula