Data publikacji w serwisie:

Florecistki z całego świata powalczą na Morasku

Tej rangi turniej odbędzie się w Poznaniu po raz pierwszy. Miasto jest jednym z gospodarzy Pucharu Świata we Florecie Kobiet (obok Saint-Maur, Acapulco, Belgradu oraz Tauberbischofsheim). Zawody florecistek rozpoczną się w hali sportowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza 14 stycznia.

Członkowie Komitetu Organizacyjnego Zawodów szacują, że do Poznania przyjedzie prawie 200 florecistek z 40 państw. Na potrzeby rywalizacji, w hali UAM zainstalowanych zostanie aż 13 plansz szermierczych. Ze względu na obostrzenia sanitarne dla publiczności przewidziano tylko około 100 miejsc. Zawody będą jednak transmitowane na żywo na stronie fencingscore.pl a sobotnio-niedzielne finały w TVP3.

- Zorganizowanie Pucharu Świata w hali Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu było wielkim marzeniem mojego brata Śp. Mateusza Witkowskiego. I chociaż wiedział, że Międzynarodowa Federacja Szermiercza i Polski Związek Szermierczy przyznały organizację Klubowi Uczelnianemu AZS UAM Poznań i Uniwersytetowi Adama Mickiewicza w Poznaniu, to nie zdążył się tą informacją pochwalić. Wraz z bratem Łukaszem i współpracownikami postanowiliśmy podjąć się tego wyzwania i dokończyć to co Mateusz rozpoczął - mówi Andrzej Witkowski Dyrektor Pucharu Świata we Florecie Kobiet Adam Mickiewicz University Women's Foil World Cup.

Zawody Pucharu Świata w Poznaniu będą trwały trzy dni. W piątek, 14 stycznia, odbędą się kwalifikacje do turnieju głównego. Awansuje do niego 48 florecistek, które wraz z rozstawioną szesnastką (według rankingu FEI) będą w sobotę walczyć o medale. W niedzielę, 16 stycznia, odbędzie się turniej drużynowy. Podobnie, jak we wszystkich pozostałych zawodach w cyklu Pucharu Świata, tak i w Poznaniu, zawodniczki będą rywalizowały o punkty do światowego rankingu. To ważne w kontekście walki o kwalifikacje olimpijskie do igrzysk w Paryżu. Już teraz wiadomo, że na planszach w hali na Morasku zobaczymy największe gwiazdy światowego floretu. Swój udział potwierdziły m.in. reprezentacje Włoch, USA, Chin, Japonii, Niemiec, Brazylii czy Kanady a właśnie zawodniczki z tych krajów zajmują obecnie czołowe miejsca w rankingu FEI. Do Poznania przyjadą medalistki olimpijskie z Tokio: Lee Kiefer z USA, Pauline Ranvier z Francji.

Polskę reprezentować będzie 20 zawodniczek, w tym z KU AZS UAM: Marika i Julia Chrzanowskie, Martyna Długosz, Hanna Lyczbińska. Będzie to pierwszy turniej, w którym oficjalnie naszą reprezentację poprowadzi nowy selekcjoner floretu kobiet, Piotr Majewski, który właśnie rozpoczął pracę. Jednak niemal cały cykl przygotowań do tych zawodów, jak i do nowego sezonu były dziełem dotychczasowego trenera, Pawła Kantorskiego.

Puchar Świata w Florecie Kobiet w Poznaniu zostanie zorganizowany w ramach współpracy Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (KU AZS UAM Poznań), Miasta Poznań (Wydział Sport UMP), Polskiego Związku Szermierczego, Światowej Federacji Szermierczej oraz Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

W przeddzień zawodów 13 stycznia o 12.00 przewidziana jest konferencja prasowa, o szczegółach będziemy jeszcze informować.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048