Data publikacji w serwisie:

Goście Katedry Skandynawistyki

Przedstawiciele sieci badawczej New Geographies of Scandinavian Studies spotkali się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

- Trzonem naszych działań jest grupa badaczek i badaczy, która współtworzy sieć. Ponadto zapraszamy do współpracy wiodących badaczy nauk humanistycznych - mówi prof. Sylwia Schab z Katedry Skandynawistyki na Wydziale Neofilologii UAM. - Podczas pobytów w lokalnych instytutach zajmujących się badaniami skandynawistycznymi, zawsze też spotykamy się z pracownikami. Staramy się poznać jak najwięcej osób, tak by w przyszłości móc zaprosić ich do współpracy. Podczas konferencji nasze panele otwarte są dla wszystkich uczestników i uczestniczek, często pojawiają się na nich studenci – dodaje prof. S. Schab. Jak wyjaśnia, spotkania wewnętrzne i warsztatowe sieci dotyczą m.in. zmiany koncepcji pojęcia Skandynawia i nowego zdefiniowania studiów skandynawistycznych. - Pracujemy podczas nich również nad wspólnymi projektami naukowymi, które wpisują się w nasze myślenie o “nowych geografiach”, ukazują wzajemne związki i dynamikę zmian w instytucjonalnej, mentalnej, imagologicznej i kulturowej przestrzeni naszego zainteresowania, czyli głównie w Europie Północnej i Środkowo-Wschodniej. Dalszym efektem naszej współpracy będą wspólne publikacje, planujemy także złożenie wspólnego wniosku o grant badawczy – dodaje prof. Sylwia Schab.

Uczestnicy spotkania na UAM (20-23 stycznia) wysłuchali wykładu na temat nordyckiego wymiaru współczesnej literatury polskiej, który wygłosił prof. Przemysław Czapliński z Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Do uczestnictwa online w wykładzie zaproszono także osoby z innych ośrodków akademickich w Polsce. Termin poznańskiej wizyty wiązał się z wystawą w Muzeum Narodowym w Poznaniu jednego z największych duńskich malarzy: “Vilhelm Hammershøi - światło i cisza”. Ekspozycja została przygotowana przez absolwentkę Instytutu Historii Sztuki, która na UAM napisała doktorat - Martynę Łukasiewicz. Uczestników oprowadziła po wystawie kuratorka, mieli też okazję do wysłuchania wykładu o skandynawskich inspiracjach w polskim myśleniu o mieście i projektowaniu, który zaprezentował Jakub Głaz (krytyk architektury, publicysta, poznański animator działań przestrzennych).

Wizyta w UAM była kolejnym spotkaniem członków sieci. Przed pandemią spotkali się stacjonarnie na Uniwersytecie w Aarhus (grudzień 2019) i w Budapeszcie (luty 2020), podczas pandemii odbywały się regularne spotkania online. Oprócz wizyt na uniwersytetach, których pracownicy są członkami sieci, naukowcy uczestniczą też w naukowych konferencjach nordystycznych - do tej pory w Paryżu i Wilnie, w planach są konferencje w Sztokholmie, Monachium i Trondheim. Poza prezentacją własnych badań, członkowie sieci występują też z panelami dyskusyjnymi na temat przeszłości, teraźniejszości i przyszłości europejskiej skandynawistyki.

New Geographies of Scandinavian Studies skupia naukowców z 8 europejskich uniwersytetów: Uniwersytetu w Kopenhadze, Uniwersytetu w Aarhus, Uniwersytetu w Bergen, Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, Uniwersytetu Karola w Pradze, Uniwersytetu EötvösLorand w Budapeszcie, Uniwersytetu Wileńskiego, Uniwersytetu Gdańskiego i UAM, którego przedstawicielkami są: prof. Anna Estera Mrozewicz (Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Audiowizualnych, Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej) i prof. Sylwia Izabela Schab (Katedra Skandynawistyki, Wydział Neofilologii).

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048