Grafiki prof. Andrzeja Niekrasza w darze dla Muzeum UAM

Cenne grafiki autorstwa prof. Andrzeja Niekrasza, zasłużonego pedagoga i współtwórcy Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu wzbogacą zbiory Muzeum Uniwersyteckiego. Niezwykły dar, na ręce JM Rektor, prof. Bogumiły Kaniewskiej i dyrektora muzeum prof. Andrzeja Gulczyńskiego przekazała córka artysty, Barbara Niekrasz-Mielczarek. W spotkaniu uczestniczył również prorektor, prof. Tadeusz Wallas oraz członkowie rodziny.

Prof. Andrzej Niekrasz (1934–2013) należał do zasłużonych organizatorów życia akademickiego w Kaliszu a wraz z prof. Jerzym Rubińskim nazywany jest ojcem-założycielem Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM. Był absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Na stałe związał się z Kaliszem i tu prowadził działalność artystyczną i pedagogiczną. Jego dzieła znajdują się w wielu muzeach i kolekcjach, prezentowane były na ponad trzydziestu wystawach indywidualnych i 130 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą, m.in. w Paryżu, Wiedniu, Rzymie, Moskwie, St. Petersburgu, Berlinie, Monachium, Stuttgarcie, Madrycie, Toronto i Alabamie. Inicjował konkursy, zasiadał w kapitułach konkursowych promując w ten sposób młodych twórców. Był wielokrotnie wyróżniany, m.in. odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.

Fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula