W dniach 8-9 listopada 2018 r. na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa odbędzie się VIII Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych (PTSM), stowarzyszenia naukowego reprezentującego badaczy tej dyscypliny. Powstało ono w 2009 roku w odpowiedzi na postulaty wspólnego działania wysuwane przez środowisko naukowe. Obecnie PTSM skupia ponad 450 członków zrzeszonych w dziewięciu oddziałach terenowych. Od 2016 roku, obok oddziałów regionalnych, członkowie stowarzyszenia współpracują również w ramach 24 sekcji naukowo-badawczych zrzeszających badaczy dzielących podobne zainteresowania naukowe. Od 2011 roku PTSM organizuje natomiast coroczne konwencje. Są one organizowane z jednej strony przez PTSM, z drugiej – przez ośrodki naukowe, których pracownicy są aktywnymi członkami oddziałów terenowych stowarzyszenia. Dotychczas odbyło się siedem Ogólnopolskich Konwencji PTSM, a ósma odbędzie się w Poznaniu. Jej temat przewodni to „Instytucje międzynarodowe a dynamika współczesnych stosunków międzynarodowych”.
Współorganizatorem Konwencji jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM: – Wraz z Władzami Dziekańskimi WNPiD będzie nam niezmiernie miło gościć uczestników Konwencji. Cieszymy się, że zaszczyt organizacji przypadł nam w 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego oraz 10-lecie Wydziału. Cieszy nas również to, że spośród ośrodków akademickich, to właśnie Poznań – po raz pierwszy ponownie – organizuje takową Konwencję. W stolicy Wielkopolski odbyła się już bowiem I Ogólnopolska Konwencja Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych pt. „Normy, wartości i instytucje we współczesnych stosunkach międzynarodowych” – mówi prof. UAM dr hab. Łukasz Donaj z tegoż Wydziału, przewodniczący poznańskiego oddziału PTSM. Organizatorzy informują, że tegoroczna konferencja zgromadzi około 200 osób, w tym 170 uczestników. Patronatu honorowego nad Konwencją udzielili m. in. Marszałek Województwa Wielopolskiego, Prezydent Miasta Poznania oraz JM Rektor UAM.
– Biorąc pod uwagę zainteresowania badawcze pracowników Wydziału oraz innych ośrodków naukowych z Wielkopolski, nasza obecność w ramach Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych jest wręcz nieodzowna. Poznański oddział powstał prawie dekadę temu i liczy obecnie kilkudziesięciu członków. Są oni zaangażowani w organizację czy współorganizację wielu konferencji krajowych i międzynarodowych (jak np. „Мегаполис – территория инноваций: политика, экономика, культура, репутационный капитал”, Moskwa 2014 czy „Przestrzeń kosmiczna w XXI wieku”, Poznań 2017) oraz aktywny udział w redagowaniu czasopism naukowych (takich jak np. Przegląd Strategiczny, Środkowoeuropejskie Studia Polityczne, Rocznik Integracji Europejskiej czy Przegląd Politologiczny)– dodaje prof. Donaj.
Co ważne, zainteresowania badawcze członków poznańskiego oddziału PTSM korespondują z wyzwaniem dydaktycznym, jakim jest kształcenie młodych ludzi. WNPiD od lat prowadzi – co warte podkreślenia: cieszące się powodzeniem – studia z zakresu stosunków międzynarodowych, zarówno na poziomie studiów licencjackich, jak i magisterskich. I, co jeszcze bardziej istotne: zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
– Jestem przekonany, że Konwencja będzie dla nas wszystkich kolejną dobrą okazją do spotkania i wymiany myśli, tak przecież potrzebnych dla należytego i prężnego rozwoju nauki. Zależy nam – poznańskiemu oddziałowi PTSM oraz Wydziałowi Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM – szczególnie na tym, by spotkanie w Poznaniu – w 100-lecie Uniwersytetu Poznańskiego oraz 10-lecie Wydziału – było okazją do pogłębiania współpracy pomiędzy przedstawicielami wszystkich ośrodków naukowych zajmujących się studiami międzynarodowymi– kończy prof. Donaj.