Data publikacji w serwisie:

Koło Naukowe Przyrodników UAM w finale konkursu Popularyzator Nauki 2020

Wśród finalistów konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Zespół, znalazło się Koło Naukowe Przyrodników działające na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już niemal od 100 lat!

- Jesteśmy niezwykle szczęśliwi z miejsca w finale konkursu Popularyzator Nauki 2020 - mówi prezeska KNP Michalina Krakowiak. - To wyróżnienie motywuje do dalszej pracy i potwierdza, że nasz wieloletni wysiłek trafia w potrzeby odbiorców. Oczywiście teraz czekamy na werdykt Kapituły drugiego stopnia - podkreśla studentka.

Konkurs Popularyzator Nauki jest organizowany przez serwis Nauka w Polsce Polskiej Agencji Prasowej we współpracy z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To najstarszy i najbardziej prestiżowy w Polsce konkurs, w którym nagradzani są uczeni, ludzie mediów, instytucje oraz społecznicy, których pasją jest dzielenie się wiedzą i odsłanianie tajemnic współczesnej nauki osobom niezwiązanym ze środowiskiem akademickim.

KNP zrzesza ponad 150 studentów biologii, biotechnologii, bioinformatyki, neurobiologii i ochrony środowiska. Jego członkowie dzielą się na niemal 20 sekcji tematycznych zajmujących się takimi dziedzinami nauk przyrodniczych jak: ornitologia, teriologia, geobotanika, kultury in vitro, wirusologia, biologią sądowa i wiele innych. - Jednym z naszych głównych obszarów naszych działań jest popularyzacja nauki. Przygotowujemy wyjątkowe zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Naszym celem jest przekazanie niekiedy trudnej wiedzy akademickiej w sposób ciekawy i przystępny - wyjaśnia Michalina Krakowiak. Jak dodaje, kluczem do sukcesu jest zaintrygowanie uczestnika zajęć, utrzymanie jego uwagi i zarażenie pasją do nauk przyrodniczych. - Dzisiaj, kiedy szerzą się teorie spiskowe, zwłaszcza dotyczące biologii człowieka, bardzo ważny jest kontakt świata akademickiego ze społeczeństwem. Koło Naukowe Przyrodników tworzy takie mosty porozumienia między niekiedy skomplikowaną nauką przyrodniczą a dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Chcemy jak najszerzej otworzyć drzwi do nauki każdemu, kto uczestniczy w naszych zajęciach! - dodaje prezeska Koła. Studentka podkreśla, że członkowie KNP czują się reprezentantami nauki, dlatego działają na wszystkich możliwych polach popularyzatorskich: lokalnych i ogólnopolskich festiwalach naukowych, tworzą indywidualnie dobrane zajęcia dla szkół, organizują otwarte wykłady i warsztaty wirtualne, prowadzą strony popularyzatorskie na Facebooku. Oferują szeroki wachlarz tematów i form zajęć. - Mogą to być wykłady, warsztaty, quizy, pokazy, podcasty, teksty online… czego dusza zapragnie! - mówi Michalina Krakowiak.

Zwycięzców 16. edycji konkursu poznamy w styczniu 2021.

Dodatkowe informacje o KNP znajdują się na stronie: http://knp.home.amu.edu.pl/

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048