Data publikacji w serwisie:

Kryptolodzy i powstańcy towarzyszyć będą maratończykom w Poznaniu

W niedzielę, 14 kwietnia ponad 11 tysięcy zawodników wystartuje w 12. PKO Poznań Półmaraton, któremu towarzyszy Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego. Z tej okazji uczestnicy przebiegną przez symboliczną oś czasu.

Już na starcie o godz. 10.00 z Międzynarodowych Targów Poznańskich, zawodnikom towarzyszyć będzie prof. Heliodor Święcicki  oraz Rektorzy czterech poznańskich uczelni w togach (UAM, UMP, UPP, AWF). Sygnałem do startu będzie wystrzał z armaty.

Niespełna 200 metrów dalej, przy ulicy, której prof. Święcicki jest patronem, będzie można spotkać powstańców wielkopolskich.  Za rondem Nowaka Jeziorańskiego, przy skrzyżowaniu ulicy Grunwaldzkiej z Cześnikowską, czekać będą na nich kryptolodzy, którzy złamali kod Enigmy. Między siódmym a trzynastym kilometrem trasy grupy rekonstrukcyjne przedstawią wydarzenia związane z demonstracjami Poznańskiego Czerwca 1956 roku, wystąpieniami studentów z 1968 r., powstaniem Solidarności oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów w 1980 r., a także wydarzeniami z grudnia 1981 roku. Uczestnicy biegu miną także demonstrację antykomunistyczną oraz funkcjonariuszy ZOMO. Na siedemnastym kilometrze trasy biegacze miną inscenizacje nawiązujące do Ruchu Lednica - tam z głośników lecieć będą pieśni lednickie. Kilometr dalej biegacze usłyszą z kolei hymn Unii Europejskiej – „Odę do radości”. Przed samą metą półmaratończycy będą mogli liczyć na gorący doping studentów wszystkich uczelni świętujących jubileusz.

Utrwalając na zdjęciach lub filmikach historyczną oprawę Półmaratonu 100-lecia UP oraz 12. PKO Poznań Półmaratonu każdy może dołożyć swoją cegiełkę do uczczenia jubileuszu. Osoby, które swoimi pamiątkami będą dzieliły się w mediach społecznościowych, zachęcamy do oznaczenia ich hasztagami: #Półmaraton100-leciaUP, #100-lecieUP lub #PoznanPolmaraton. Pozwoli to na wspólne stworzenie elektronicznego albumu z historycznego biegu.

Przypomnijmy, że w biegu z historią w tle można wziąć udział, zapisując się do jednej z czterech kategorii – „Student/Doktorant”, „Pracownik”, „Absolwent” jednej z czterech uczelni-jubilatów oraz „Przyjaciel Uniwersytetu”. Ostatnia kategoria jest otwarta dla wszystkich uczestników 12. PKO Poznań Półmaratonu.

- nagrody: pamiątkowe puchary oraz nagrody pieniężne – 3 tys. zł za miejsce pierwsze, 2 tys. zł za miejsce drugie oraz 1 tys. zł za miejsce trzecie w każdej kategorii. Pamiątkowe gadżety dla wszystkich uczestników,

- zapisy:

  1. wypełnić formularz zgłoszeniowy, zaznaczając rubrykę „Drużyna klasyfikowana – Półmaraton 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego”,
  2. poinformować organizatora o chęci uczestniczenia w Półmaratonie 100-lecia UP mailowo na adres bieg100lecie@awf.poznan.pl – podając swoje nazwisko i imię, numer startowy oraz wybraną kategorię (Pracownik /Student i doktorant/ Absolwent /Przyjaciel Uniwersytetu),

- opłaty – 130 zł do 11 kwietnia br., w dniach 12-13 kwietnia br. – 150 zł. W kwocie tej zawiera się opłata za udział w 12. PKO Poznań Półmaratonie oraz w Półmaratonie 100-lecia UP,

- kontakt do organizatorów: bieg100lecie@awf.poznan.pl, tel. 606 345 215.

Zachęcamy do udziału oraz przekazywania informacji o biegu zaprzyjaźnionym sportowcom, a także do kibicowania na trasie.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048