Data publikacji w serwisie:

Księżycowy habitat – sukces studentki z UAM

Polski zespół zdobył 4. miejsce w światowym konkursie Moon Base Design Contest. Konkurs zorganizowało stowarzyszenie Moon Society z siedzibą w USA. Drużyny z całego świata projektowały habitat księżycowy, który jest możliwy do wybudowania w ciągu najbliższej dekady i pomieści 2-3 załogi jednocześnie. W zespole Innspace pracowała Małgorzata Popiel, studentka Wydziału Prawa i Administracji UAM.

Członkowie Innspace zaprojektował bazę na Księżycu, wykonaną przy pomocy druku 3D, w której ważnym elementem systemów podtrzymywania życia są algi.

Jako lokalizację habitatu grupa wybrała teren w pobliżu krateru Shackleton, ulokowany na południowym biegunie. To jedno z ciekawszych miejsc na Księżycu, gdyż znajdują się tam miejsca, które Słońce oświetla przez prawie cały czas, jak i takie, do których światło nie dociera nigdy. Mix specjalnie dobranych mikroorganizmów, w tym bakterii, cyjanobakterii i mikroglonów, spełnia funkcje oczyszczania ścieków i innych zanieczyszczeń wodnych. Dodatkowo  mikroglony w formie paneli naściennych w każdym pomieszczeniu dostarczają dodatkowy tlen i pełnią funkcje wizualne. Do tego zespół wykorzystał lampy emitujące nie tylko światło widzialne, ale też podczerwone i UV-A oraz UV-B, żeby lepiej imitować światło słoneczne.

To nie był pierwszy sukces tego zespołu. Wcześniej zdobył tytuł Gold Winner w konkursie Future Mars Life w Chinach, czy 5. miejsce w konkursie Mars Colony Prize w USA.  Małgorzata Popiel jest także absolwentką Politechniki Poznańskiej, na której ukończyła inżynierię biomedyczną. Z Innspace związana jest od sierpnia 2019 roku.  W projektach odpowiada głównie za kwestie społeczne, prawne oraz za zarządzanie. Drugim Poznaniakiem w Innspace jest Cyrus Sidor, inżynier oraz zawodowy pilot.

-Nasz zespół posiada wyjątkowe umiejętności. Nie tylko posiadamy w swojej grupie specjalistów z 14 różnych dziedzin, jak architektura, robotyka, medycyna czy nawet prawo, ale też znaczna część naszych członków ma doświadczenie jako analogowi astronauci. Staramy się więc wykorzystać interdyscyplinarny background i pobyt na misji podczas realizacji naszych projektów – mówi Justyna Pelc, lider grupy Innspace.

Zespół Innspace tworzą: Justyna Pelc, Piotr Torchała, Magdalena Łabowska, Beata Suścicka, Łukasz Sokołowski, Małgorzata Popiel, Hubert Gross, Arkadiusz Kołodziej, Ewa Borowska, Aleksandra Wilczynska, Michał Garus, Cyrus Sidor i Marcin Zieliński. Partnerem projektu jest Hoya Lens Poland.

Wizualizacje projektu oraz raport finałowy znajdują się na dysku:

https://drive.google.com/drive/u/3/folders/1c3QJ1ih6zAx_ZTQBjSnq8MhMV0PCfqy1

Więcej informacji o zespole:

https://innspace.pl/

https://www.facebook.com/innspaceteam

https://www.instagram.com/innspaceteam/

https://www.linkedin.com/company/innspace-team

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497