Data publikacji w serwisie:

Lepka podłoga i szklany sufit – o kobietach w naukach ścisłych

7 listopada przypada rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie. Właśnie tego dnia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu rozmawiano o sytuacji naukowczyń, zwłaszcza zajmujących się tematyką ścisłą. Konferencja z cyklu Laboratorium Kobiet UAM pt. “Zostanę Noblistką. Kobiety w naukach ścisłych” odbyła się na Wydziale Fizyki. Uczestnicy spotkania dyskutowali o największych wyzwaniach i barierach naukowych karier kobiet, a także zastanawiali się, jak wspierać kobiety w naukach ścisłych. Mówiono m.in. o barierach opisywanych jako “lepka podłoga” - czyli przypisanie określonych ról kobietom w społeczeństwie oraz “szklany sufit”, czyli z pozoru niewidzialna bariera w awansie.

- Wbrew takim czasem żartobliwym opiniom na temat spotkań, które dotyczą pozycji kobiet w nauce, sprawa jest dosyć poważna - mówiła, otwierając spotkanie, Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. - Kiedy przyjrzymy się statystykom, a takie badania są prowadzone na całym świecie, to zobaczymy, że sfeminizowane środowisko akademickie w pewnym momencie “odwraca piramidę” i im wyżej, tym proporcja płci się zmienia. Kiedy przyglądaliśmy się temu na UAM, okazało się, że o ile w naukach humanistycznych i społecznych ta równowaga, procentowy udział kobiet w kadrze zarządzającej uczelnią, czy wśród osób, które mają tytuł profesora, jest trochę większa, w miarę proporcjonalna, o tyle w naukach ścisłych ciągle jeszcze ta proporcja jest odwrócona. I dlatego chcielibyśmy zadać pytanie, dlaczego tak jest, a przede wszystkim, co zrobić, żeby tym z pań, studentkom, doktorantkom, badaczkom, którym coś przeszkadza w dalszym robieniu kariery naukowej, wykorzystaniu ich naturalnych talentów, po prostu pomóc jako instytucja, jaką jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - podkreślała prof. Bogumiła Kaniewska.

Konferencję zainaugurowało wystąpienie Prorektorki UAM ds. nauki, prof. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk pt. “Po co uniwersytetowi Plan Równości Płci?”. Naukowczyni przedstawiła nie tylko założenia Planu, ale także rozważania, jakie towarzyszyły jego twórczyniom i twórcom w pracy nad dokumentem.

Warto dodać, że w tym roku obchodzimy 120-lecie przyznania Nagrody Nobla z fizyki małżeństwu Curie, a właśnie 7 listopada 1911 roku Maria Skłodowska-Curie otrzymała telegram ze Sztokholmu o przyznaniu jej drugiego Nobla, tym razem z chemii za odkrycie polonu i radu.

Co ciekawe, w życiu Marii Skłodowskiej-Curie można odnaleźć wątki dotyczące Poznania. W krótkim filmie opowiada o nich prof. Tomasz Pospieszny z UAM, chemik i biograf Noblistki: https://youtu.be/wVqeSuDKqj8

Organizatorami konferencji “Zostanę Noblistką. Kobiety w naukach ścisłych” są: Zespół “Gdy Nauka jest Kobietą” UAM pod przewodnictwem JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu prof. Bogumiły Kaniewskiej; Wydział Fizyki UAM; Wydział Matematyki i Informatyki UAM; Wydział Chemii UAM.

Dodatkowe informacje:

Fot. Adrian Wykrota, Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048