Data publikacji w serwisie:

Liberal Arts and Sciences – nowy kierunek na Wydziale Historii UAM

W rekrutacji 2020/21, Wydział Historii UAM oferuje nowy kierunek studiów – Liberal Arts and Sciences. Wg władz wydziału jest to propozycja dla tych, których zainteresowania nie mieszczą się w ramach jednej specjalizacji, albo jeszcze szukają swojej pasji. Tym osobom dedykowany jest interdyscyplinarny program studiów licencjackich, pozwalający pogłębić wiedzę z wielu dziedzin oraz rozwinąć umiejętności ogólne (miękkie).

Mimo angielskiej nazwy, program studiów korzeniami sięga średniowiecza. U jego podstaw stoi ideał artes liberales. Zgodnie z nim, każda specjalizacja powinna opierać się o szeroką wiedzę ogólną oraz zespół uniwersalnych umiejętności. Tradycyjną listę siedmiu dyscyplin wykładanych w ramach tej koncepcji (np. matematyka i astronomia) uzupełniono o nowsze dziedziny wiedzy: fizykę, biologię, historię czy psychologię. W sumie przez trzy lata student tego kierunku zapoznaje się z przekrojowym obrazem współczesnej nauki, który obejmuje zarówno humanistykę jak i nauki eksperymentalne. Towarzyszy temu rozwój kompetencji takich jak przemawianie, logiczne myślenie czy praca w zespole.

Kształcenie oparte na takim założeniu pozwala rozwinąć zmysł poszukiwania prawdy oraz kompleksowe spojrzenie na świat. Formuła Liberal Arts and Sciences ma pozwolić studentom stawić czoła wyzwaniom współczesnego, dynamicznie zmieniającego się rynku pracy.

Liberal Arts and Sciences  to jeden z pięciu nowych kierunków oferowanych w tegorocznej rekrutacji na UAM. W związku z pandemią, została ona przedłużona - jej pierwsza tura potrwa do 21 sierpnia 2020 r. Rozpoczęła się 1 czerwca i do tej pory kandydaci na studia na Uniwersytecie dokonali ponad 20 tys. zapisów na studia.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497