Data publikacji w serwisie:

NAGRODY „STUKOT’56” PRZYZNANE

Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio, Narody Ukraiński i Polski oraz poznański piekarz Jacek Polewski są laureatami nagrody „Stukot’56 – odgłosy Czerwca”. Nagrody przyznano po raz pierwszy w przeddzień 66 rocznicy Powstania Poznańskiego - Czerwiec 1956.

Organizatorem wydarzenia było Wielkopolskie Muzeum Niepodległości we współpracy z Grupą MTP, H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych oraz Fundacją Agencji Rozwoju Przemysłu.  Nagrody przyznano  w trzech kategoriach O Boga – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność religijną, Za wolność – dla walczących i zasłużonych w walce o wolność oraz w kategorii Prawo i chleb – dla walczących i zasłużonych w walce o godność potrzebujących. To hasła nawiązujące do wartości  w imię których robotnicy wyszli na ulicę w czerwcu 1956 roku.

Laureatów wybrała  Kapituła, w skład której weszła Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. Podczas uroczystej gali wręczyła nagrodę  w kategorii Za wolność - Dla Narodów Ukraińskiego i Polskiego na ręce Ambasadora Ukrainy w Polsce. Wyróżnienie odebrał Oleh Kuts- Radca Ambasady Ukrainy w Polsce.

W uzasadnieniu Kapituły czytamy „przyznajemy ją za zupełnie niesymboliczne bohaterstwo milionów Ukraińców walczących w obronie wolności swojej ojczyzny i wspierających ich w tej walce Polaków. To nagroda za niezłomność, odwagę i ofiarność, za współodczuwanie i ludzką solidarność”.

Nagrody przyznano także w następujących kategoriach:

  • W kategorii O Boga - Fundacja Pomocy Humanitarnej Redemptoris Missio

Z uzasadnienia – „nieocenioną zasługą Fundacji Redemptoris Missio jest uwrażliwienie naszego społeczeństwa na potrzeby innych. Zgodnie z myślą dr Wandy Błeńskiej, że “wszędzie są dobrzy ludzie” Fundacja poprzez swoje projekty zachęca do przyłączenia się do tworzenia dobra”.

  • W kategorii Prawo i chleb - Jacek Polewski, piekarz z Poznania

Z uzasadnienia – „700 chlebów upiekł w Buczy, w Kijowie,  poza chlebem piekł też wielkanocne babki i o mało co nie zaciągnął się do ukraińskiej armii (…) Za dowód na to, że jeden człowiek,  za którym nie stoi instytucja, państwo, duże pieniądze, może robić rzeczy wielkie”.

W skład Kapituły nagrody „Stukot 56” wchodzą także: Przemysław Terlecki – dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości (przewodniczący), s. Barbara Belchnerowska – szefowa Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci, dr Szczepan Cofta – Naczelny Lekarz Szpitala Klinicznego im. Heliodora Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, Robert „Litza” Friedrich – muzyk,  Tomasz Kobierski – prezes zarządu Grupy MTP, Marek Lenartowski, b. przewodniczący Solidarności HCP, Joanna Sadzik – Prezes Stowarzyszenia Wiosna - Szlachetna Paczka,  Janusz Stolarski – aktor, reżyser i Piotr Tarnawski – H. Cegielski - Fabryka Pojazdów Szynowych.

Statuetka nagrody jest wzorowana na robotniczych chodakach, okulokach, jakie nosili w Czerwcu 1956 roku protestujący na ulicach Poznania robotnicy. To oryginalne obuwie można zobaczyć w Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.  Statuetkę zaprojektował i wykonał poznański artysta rzeźbiarz Roman Kosmala.

Więcej:  https://www.wmn.poznan.pl/nagrody-stukot56-przyznane/

fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497