Największa polska konferencja językoznawcza na UAM zainaugurowana

13 września na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM rozpoczął się 52. kongres Poznań Linguistic Meeting – to największa polska konferencja językoznawcza organizowana przez Wydział Anglistyki UAM pod kierownictwem prof. dr hab. Katarzyny Dziubalskiej-Kołaczyk, prorektorki ds. nauki.

Motywem przewodnim tegorocznego spotkania jest pytanie: "Dlaczego niektóre teorie odnoszą większy sukces niż inne?". Wydarzenie to, jak co roku, przyciągnęło do Poznania wybitnych językoznawców z całego świata. Wykłady plenarne wygłoszą między innymi Ophelia Deroy (Uniwersytet Ludwiga Maksymiliana w Monachium), Miriam Meyerhoff (Uniwersytet Oksfordzki) i Wolfgang Dressler (Uniwersytet Wiedeński).

- W tym roku chcielibyśmy zastanowić się nad ogólnym pytaniem, co sprawia, że teoria jest dobra w szczególności w językoznawstwie, chcielibyśmy rozważyć kwestie, dlaczego niektóre teorie są bardziej skuteczne niż inne. Co sprawia, że niektóre podejścia wychodzą od głównego nurtu i stają się niezwykle popularne, podczas gdy inne pozostają w niszy? Zachęcam uczestników do omówienia tych zagadnień w swoich prezentacjach oraz podczas otwartej debaty - mówiła prorektorka prof. Katarzyna Dziubalska-Kołaczyk podczas uroczystego otwarcia.

Konferencja potrwa do 15 września.

Fot. Martyna Płaczek