Data publikacji w serwisie:

Nauka i odpoczynek – Demonstracyjny Ogród Klimatyczny na UAM

Obok Collegium Geographicum i Geologicum UAM powstał Demonstracyjny Ogród Klimatyczny. To miejsce, w którym spacerowicze (naukowcy, studenci, mieszkańcy Poznania) mogą zobaczyć modelowy przykład wdrażania rozwiązań opartych na zasobach przyrody (czyli nature-based solutions – NBS), wspomagających przystosowanie miast do skutków zmian klimatu.

Oprócz funkcji pokazowych, ogród stanowi miejsce odpoczynku i integracji społeczności akademickiej i lokalnej. Jest to przestrzeń ogólnodostępna, która już teraz pełni ważną rolę edukacyjno-dydaktyczną. W umeblowanej wiacie edukacyjnej odbywają się zajęcia dla studentów i uczniów oraz spotkania edukacyjne z mieszkańcami poświęcone przeciwdziałaniu zmianom klimatu i adaptacji do skutków tych zmian, ze szczególnym uwzględnieniem roli błękitno-zielonej infrastruktury i rozwiązań opartych na zasobach przyrody. Są wśród nich: zieleń wertykalna (pnącza), rabaty preriowe oraz łąka kwietna, system przechwytywania i zagospodarowania wody opadowej oraz nowe nasadzenia drzew.  Zamontowano także panele fotowoltaiczne i turbinę wiatrową wraz z bankiem energii zapewniającym zasilanie oświetlenia w wiacie edukacyjnej i ładowanie urządzeń mobilnych. W przestrzeni ogrodu powstała także ścieżka edukacyjna.

W poniedziałek, 28 października, odbyło się oficjalne otwarcie Ogrodu. W wydarzeniu wzięli udział: JM Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska, Dziekan Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej prof. Paweł Churski, Dziekan Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych prof. Grzegorz Rachlewicz oraz Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu, Rafał Ratajczak.

Idea utworzenie Demonstracyjnego Ogrodu Klimatycznego zrodziła się podczas prac nad „Lokalnym planem działania na rzecz klimatu” w ramach międzynarodowego projektu TeRRIFICA (https://wgseigp.amu.edu.pl/strona-glowna/badania/terrifica-territorial-rri-fostering-innovative-climate-action) - Odpowiedzialne terytorialnie badania i innowacje wspierające innowacyjne działania w dziedzinie klimatu (Horyzont 2020). Projekt został dofinansowany ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu kwotą 127 500 zł. Wkład własny w projekt i pokrycie dodatkowych wydatków inwestycyjnych związanych z rozwojem ogrodu zapewniły środki wygospodarowane przez JM Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Dziekana Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych oraz Dziekana Wydziału Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej.

Fot. Władysław Gardasz (zdjęcia z otwarcia) oraz dr Piotr Lupa (Ogród w maju i październiku)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048