Data publikacji w serwisie:

Naukowcy z UAM będą współpracować z Wikipedią

UAM rozpoczyna współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska, jedynym oficjalnym przedstawicielem Wikimedia Foundation. Naukowcy z uniwersytetu będą mieli możliwość edytowania w Wikipedii haseł przedmiotowych, biograficznych, Wikisłowników, a także wprowadzenia do internetowej encyklopedii nowych haseł bądź poprawienia zagadnień z zakresu swoich zainteresowań badawczych.

Współpraca UAM z Wikimedia Polska będzie dotyczyć zarówno dydaktyki, jak i badań. Naukowcy podejmą działania w ramach projektów indywidualnych i zespołowych, zapraszają także studentów do współpracy przy tworzeniu jednego z najbardziej znanych źródeł internetowej wiedzy.

Na listopad zaplanowano następujące działania:

1. Projekt Białoruś, w którym we współpracy z Wikipedią Białoruską akademicy będą uzupełniać hasła z zakresu polskiej historii;

2. Akademicki Poznań, w którym twórcy skupiać się będą na upowszechnieniu historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i wyników badań naukowych pracowników akademickich UAM w polskiej Wikipedii;

3. Projekt otwarty: miejsce na autorską koncepcję zainteresowanych naukowców, która odbiega w swoim charakterze od dwóch wyżej wymienionych.

Współpraca odbywa się w ramach Szkoły Nauk Humanistycznych UAM pod kierownictwem prorektora prof. Rafała Witkowskiego. Inicjatorką i koordynatorem projektu jest dr Magdalena Lachowicz z Katedry Studiów Wschodnich Wydziału Historii UAM.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048