Data publikacji w serwisie:

Zespół naukowy z UAM współtworzył Strategię Oświatową Miasta Poznania

Strategia Oświatowa

Poznań rozpoczyna nowy rok szkolny z pierwszą w historii miasta Strategią Oświatową. W jej wieloetapowe tworzenie zaangażowany był zespół ekspercki i badawczy z Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM. Dokument, który Rada Miasta przyjęła wiosną br. wyznacza główne kierunki i priorytety rozwoju poznańskiej edukacji do 2030 roku, odpowiadając na współczesne problemy i wyzwania przyszłości.

Wśród najważniejszych kwestii znalazły się: edukacja zapewniająca bezpieczeństwo; podwyższenie kompetencji kadry pedagogicznej i zarządzającej w szkołach i przedszkolach, równość w edukacji, edukacja bliższa potrzebom rynku pracy, wsparcie instytucjonalne dla innowacji, intensyfikacja współpracy pomiędzy różnymi interesariuszami, edukacja klimatyczna odzwierciedlająca holistyczne podejście do kształcenia i wspierania rozwoju dzieci i młodych ludzi. Kluczowym merytorycznym wkładem w strategię oświatową zespołu z WSE UAM było przygotowanie koncepcji badań perspektywy i doświadczeń uczniów i uczennic poznańskich szkół, zaprojektowanie narzędzi oraz opracowanie i przygotowane na podstawie zebranych danych raportów wraz z rekomendacjami. Część badawczą zrealizował zespół w składzie prof. Agnieszka Cybal-Michalska, prof. Iwona Chmura-Rutkowska, prof. Marzena Buchnat, prof. Sylwia Jaskulska, prof. Joanna Szafran, prof. Renata Wawrzyniak-Beszterda, dr Izabela Cytlak, dr Bożena Kanclerz, dr Agnieszka Kozłowska, dr Mateusz Marciniak i dr Lucyna Myszka-Strychalska. Z dużą częścią rezultatów tych badań można się zapoznać w serii artykułów naukowych opublikowanych w Resocjalizacji Polskiej (“Polish Journal of Social Rehabilitation”) nr 24, 2022.  Za całość przygotowanego projektu strategii i polityki oświatowej odpowiadał prof. Jan Fazlagić z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu oraz poznański Wydziału Oświaty.

Na zdjęciu Wiceprezydent Poznania Mariusz Wiśniewski wręcza podziękowania członkiniom Zespołu Koordynujacego prof. Agnieszce Cybal-Michalskiej, prof. Iwonie Chmura-Rutkowskiej oraz dr Agnieszce Kozłowskiej.

https://resocjalizacjapolska.pl/index.php/rp/issue/view/19?fbclid=IwY2xjawFCgY9leHRuA2FlbQIxMAABHc9uFMdtj9JcBwUW1YmqajnQHlYngdTC5464BCcSJ3hUTwb0XGMeIqVzmA_aem_beldWv7kbj3vmXd8vMFEbA

Kontakt

Przemysław Stanula

4497