Data publikacji w serwisie:

Naukowczyni UAM w krainie kangurów

- Wybrałam się tam, by spotykać się i rozmawiać z ludźmi - mówi o swojej wizycie w Canberze, stolicy Australii, dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak z Wydziału pedagogiczno-Artystycznego UAM w Kaliszu, która realizuje projekt naukowy “Żona dla Australijczyka?”. Efektem wyprawy naukowczyni jest monografia pt. „Między kropkami”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Naukowego Silva Rerum.

W ramach projektu „Żona dla Australijczyka?” dr Magdalena Zdrowicka-Wawrzyniak przygląda się, jak współczesną Polskę i Polaków postrzega Polonia australijska. Publikacja „Między kropkami” nie jest jednak klasycznym zestawieniem wyników badań, ale swego rodzaju pamiętnikiem z podróży, w którym autorka dzieli się wrażeniami z wizyty w Canberze. Monografia dokumentuje liczne spotkania z przedstawicielami Polonii australijskiej, działaczami rozmaitych organizacji czy Ambasadorem RP w Australii. Jak wskazuje autorka, badany przez nią australijski obraz naszego kraju, często zaskakujący, nakreślany jest przez dostępne tam polskie środki społecznego przekazu, zwłaszcza telewizję. - Publikacja przynosi szereg informacji o Polonii w Australii, z naciskiem na tę zamieszkującą stolicę, odzwierciedla charakter wspólnotowości Polaków, łamie stereotypy o Polakach za granicą - przekonuje dr Zdrowicka-Wawrzyniak.

W stolicy Australii badaczka przebywała w grudniu 2019 roku. Plany powrotu do badań pokrzyżowała pandemia: - To był czas silnych doznań. Od wizyty minęło już półtora roku, a ja czuję jakby to było wczoraj. Chciałabym móc wrócić do Australii i lepiej ją poznać - mówi naukowczyni. Projekt naukowy “Żona dla Australijczyka?” jest częścią większego programu “Medialny obraz rzeczywistości”.

Cała rozmowa z dr Magdaleną Zdrowicką-Wawrzyniak dostępna jest na stronie wydawnictwa Silva Rerum: https://wydawnictwo-silvarerum.eu/dr-m-zdrowicka-wawrzyniak-zaproszenie-do-dalekiej-podrozy/

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048