Data publikacji w serwisie:

Nowoczesne ramię robotyczne w CZT

Nowoczesne ramię robotyczne uruchomione zostanie po raz pierwszy w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM, we wtorek 14 września o 15.30. Znajdzie ono zastosowanie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m. in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich. Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof. UAM dr hab. inż. Jakub Rybka, który zajmuje się wykorzystaniem nanomateriałów w biotechnologii oraz inżynierii biomedycznej.

Misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii. Działania Laboratorium prowadzone są w obszarach bionanomateriałów, biodruku 3D oraz immunodiagnostyki.  Prace nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego prowadzone są przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia.

Uruchomienie ramienia odbędzie się w CZT na Morasku, przy ul. Uniwersytetu Poznańskiego 10, we wtorek 14 września o 15.30, z udziałem Prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka oraz Rektor UAM prof. Bogumiły Kaniewskiej. Zapraszamy przedstawicieli  Państwa Redakcji na to wydarzenie, które odbędzie się zgodnie z obowiązującymi przepisami sanitarnymi.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497