Data publikacji w serwisie:

O dostępności po raz szósty

Pełnomocnicy, pracownicy biur ds. osób z niepełnosprawnościami oraz osoby zajmujące się zapewnianiem dostępności na uczelniach z całej Polski spotkali się w budynku Collegium Historicum Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kampusie Morasko. W dniach 22-23 września odbywa się tam VI Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami.

- Tegoroczne Forum jest dla nas szczególne z kilku powodów: widzimy się po pandemicznej przerwie po raz pierwszy, w reżimie sanitarnym. Ogromnie tęskniliśmy za spotkaniami na żywo. Po raz pierwszy też testujemy hybrydową formę organizacji wydarzenia tj. spotkanie stacjonarne uczestników oraz połączenie zdalne z tymi osobami, które z różnych względów przyjechać nie mogły - mówi Anna Rutz, pełnomocniczka rektorki UAM ds. studentów z niepełnosprawnościami. Jak dodaje, obecnie Forum skupia rokrocznie ponad 100 osób z całej Polski ze szkół wyższych o różnych profilach od uczelni sportowych po humanistyczne, zarówno państwowe jak i prywatne.

Celem wydarzenia jest promowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie wspierania osób z niepełnosprawnościami oraz upowszechnianie wiedzy i podnoszenie świadomości na temat ich funkcjonowania w szkolnictwie wyższym. Uczestnicy Forum rozmawiać będą m.in. na tematy związane z pandemią - nauczaniem zdalnym czy kondycją psychiczną studentów. Wydarzenie zamknie panel dyskusyjny: “Osoby z niepełnosprawnościami na rynku pracy a pandemia COVID-19".

Historia spotkań pokazuje, jak wiele udało się dzięki nim osiągnąć: - Kiedy 5 lat temu organizowaliśmy I Forum zależało nam, by stworzyć przestrzeń dla uczelnianych pełnomocników i pracowników biur, by nie tylko mogli porozmawiać i wymieniać się swoimi doświadczeniami, ale też by stworzyć coś wspólnie, generować nowe rozwiązania. Myślę, że przynajmniej częściowo się to udało. Na kanwie m.in. tamtych dyskusji powstała Komisja ds. Wyrównywania Szans Edukacyjnych przy KRASP zainicjowana przez prof. Janinę Filek z Krakowa - mówi Anna Rutz.

Jak dodaje pełnomocniczka, podczas Forum wystąpią także goście z zagranicy, którzy opowiedzą o dostosowaniu studiów matematycznych do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących. - Więcej szczegółów nie mogę zdradzić, ale wierzę, że będzie ciekawie i inspirująco - zapewnia Anna Rutz.

Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu POWR.03.05.00-00-A095/19 „Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku” z funduszy europejskich POWER.

VI Forum Uczelnianych Pełnomocników ds. Osób z Niepełnosprawnościami rozpoczęło się w środę, 22 września, o godz. 10:00 w Collegium Historicum UAM (ul. Uniwersytetu Poznańskiego 7). Szczegółowy program znajduje się w załączniku.

Fot. Przemysław Stanula

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Program-VI-Forum-Uczelnianych-Pelnomocnikow.pdf 21.09.2021 Agnieszka Książkiewicz
PDF
Pobierz PDF Program-VI-Forum-Uczelnianych-Pelnomocnikow.pdf(187.3 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048