Data publikacji w serwisie:

O egzemplarzu Konstytucji 3 maja w Bibliotece Uniwersyteckiej UAM

3 maja 1791 roku uchwalona została Ustawa Rządowa, zwana Konstytucją 3 maja. Egzemplarz dokumentu znajduje się w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jak trafił do BU opowiada Jakub Łukaszewski z Pracowni Starych Druków.

- ‎Materiały biblioteczne mieszczące się w Oddziale Zbiorów Specjalnych Biblioteki Uniwersyteckiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kryją w sobie wiele cennych i niezwykle interesujących eksponatów o bogatej historii. Jednym z tych obiektów jest egzemplarz Ustawy Rządowej z 3 Maja 1791 roku, powszechnie znanej jako Konstytucja 3 Maja - mówi Jakub Łukaszewski z BU UAM. - Ten konkretny egzemplarz miał burzliwą drogę – pod koniec XVIII wieku należał do rodziny Mikorskich ze Słubic w dawnym powiecie gostynińskim. Józef Andrzej Mikorski (zm. 1793) był współzałożycielem Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej. W połowie XIX wieku majątek rodziny Mikorskich przeszedł w ręce Potockich, właścicieli m.in. Wilanowa, gdzie znajdowała się ogromna i cenna biblioteka. Z tej kolekcji pochodzi wiele cennych książek, które później trafiły m.in. do rąk warszawskiego historyka Teodora Wierzbowskiego (1853-1923). Ten pod koniec życia znalazł się w trudnej sytuacji finansowej i sprzedał część swego księgozbioru, m.in. do poznańskiej Biblioteki Uniwersyteckiej - wyjaśnia Jakub Łukaszewski.
- ‎Kolejnym interesującym nabytkiem jest anonimowy utwór pt. Dzień 3 Maja, przypisywany Antoniemu Siarczyńskiemu. Właścicielami tej książeczki byli bracia Antoni (1799-1890) i Feliks Waga (1803-1881) – uczeni ziemianie pochodzący z Grabowa pod Łomżą. Książka z wpisami braci Wagów została zakupiona przez bibliotekę stosunkowo niedawno, kilkanaście lat temu, na jednej z aukcji antykwarycznych - dodaje pracownik BU.
- ‎Warto również wspomnieć o zbiorach pochodzących z Historische Gesellschaft für die Provinz Posen. Towarzystwo założone w 1885 r. przez niemieckich archiwistów, gromadziło pamiątki związane z historią regionu, w tym bardzo liczne polonika. Do nich należały także bieżące publikacje poświęcone Konstytucji 3 Maja. Pod koniec XIX wieku księgozbiór Towarzystwa znalazł się w nowoutworzonej Bibliotece Cesarza Wilhelma, przemianowanej w 1919 roku na Bibliotekę Uniwersytecką - mówi Jakub Łukaszewski.
Jak podkreśla pracownik Biblioteki, na szczególną uwagę zasługują także książki pochodzące z prywatnej biblioteki Erazma Majewskiego (1858-1922) – jednego z pionierów archeologii warszawskiej. - Po jego śmierci, dzięki staraniom m.in. profesora Józefa Kostrzewskiego (1885-1969), część jego księgozbioru trafiła do poznańskiej Biblioteki Uniwersyteckiej w 1922 roku. Kolekcja Majewskiego obejmuje kilkaset woluminów, wśród których znajdują się stare druki, rękopisy oraz liczne pozycje z ówczesnej literatury naukowej - opowiada Jakub Łukaszewski.
Fot. Martyna Płaczek

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048