Data publikacji w serwisie:

Od algebry do BigData

30-lecie istnienia obchodzi Wydział Matematyki i Informatyki UAM.

– Wydział Matematyki i Informatyki UAM należy do grona najważniejszych i najlepszych ośrodków badawczo-dydaktycznych w kraju – podkreśla dziekan prof. Krzysztof Dyczkowski. Naukowcy prowadzą badania w obszarze matematyki: analiza funkcjonalna, algebra, teoria liczb, teoria równań różniczkowych, topologia, logika, statystyka matematyczna oraz matematyka dyskretna. W przestrzeni badań z zakresu informatyki funkcjonują między innymi: sztuczna inteligencja, teoria algorytmów, kryptografia, bezpieczeństwo informatyczne.

Obecnie wydział prowadzi studia na czterech kierunkach: matematyce, informatyce, analizie i przetwarzaniu danych oraz na nauczaniu matematyki i informatyki. W ofercie można także znaleźć studia podyplomowe, np. z zakresu BigData, prowadzone wspólnie z czołowymi firmami IT. Ponadto na Wydziale działa jedyne w Polsce certyfikowane studio LEGO.

– Wydział stawia na kształcenie na światowym poziomie z wykorzystaniem nowoczesnych technik przekazywania wiedzy – mówi prof. Krzysztof Dyczkowski. -  Ściśle współpracujemy z wiodącymi firmami technologicznymi w dziedzinie badań i edukacji. Przykładem takiej współpracy jest wydziałowe Centrum Sztucznej Inteligencji – dodaje. Wydział prowadzi bardzo aktywne życie naukowe, czego przykładem są organizowane warsztaty i wykłady im. Władysława Orlicza (od 1993 roku), im. Wojtka Pulikowskiego (od 1994 roku), im. Rejewskiego, Różyckiego i Zygalskiego (od 2008 roku) - absolwentów uczelni.

– Pracownicy, doktoranci i studenci Wydziału Matematyki i Informatyki UAM zdobywają znaczące międzynarodowe nagrody oraz wyróżnienia – przypomina dziekan Dyczkowski. – Zespół złożony z doktorantów: Artura Nowakowskiego i Gabrieli Pałki oraz magistrantów: Kamila Guttmanna i Mikołaja Pokrywki, zajął pierwsze miejsce w konkursie „General MT Shared Task”, organizowanym w ramach najbardziej prestiżowej konferencji na świecie dotyczącej tłumaczenia maszynowego; Conference on Machine Translation 2022. Zadanie polegało na stworzeniu jak najlepszego translatora tłumaczącego teksty z różnych dziedzin. Zespół WMI pokonał znane translatory takich firm jak Google, Microsoft, Yandex czy Amazon, a także wygrał z innymi zespołami badawczymi, w tym z Uniwersytetem Karola w Pradze oraz Inria.

WMiI ma podpisane ponad 20 umów o współpracy z firmami. Prężnie działa Rada Pracodawców przy Wydziale. Corocznie organizowane są Targi Pracy.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048