Odnowienie doktoratu prof. Feliksa Zedlera

13 października w Sali Lubrańskiego Collegium Minus odbyło się odnowienie doktoratu prof. Feliksa Zedlera z Wydziału Prawa i Administracji UAM. - Dzisiejsza uroczystość jest przypomnieniem, niezwykle przyjemnej w życiu każdego naukowca chwili, nadania stopnia doktora - mówiła Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.

- Profesor Feliks Zedler to wybitny uczony, znakomity wykładowca i kodyfikator, przez całe życie zawodowe związany z naszym Uniwersytetem, któremu służył, w szczególności, jako wieloletni kierownik katedry, a następnie Zakładu Postępowania Cywilnego Wydziału Prawa i Administracji - przypomniała Pani Rektor, dodając, że prof. Feliks Zedler jest również niekwestionowanym wzorem postawy naukowej i obywatelskiej, wyróżnionym wieloma nagrodami naukowymi i odznaczeniami państwowymi, w tym Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Pani Rektor życzyła także naukowcowi, by energii i sił do dalszej działalności nigdy mu nie zabrakło.

- Największym zainteresowaniem profesor obdarzył postępowanie egzekucyjne oraz prawo upadłościowe - mówił prof. Tomasz Nieborak, Dziekan Wydziału Prawa i Administracji. -Pokreślił, że prof. Zedler jest najwybitniejszym polskim specjalistą i niekwestionowanym autorytetem. - Zainteresowanie profesora tą dziedziną stanowi kontynuację i twórcze rozwinięcie specjalizacji poznańskiej katedry postępowania cywilnego, której tradycja sięga początków naszej uczelni. Tej dziedzinie prof. Zedler poświęcił również swą rozprawę doktorską pod tytułem “Powództwo o zwolnienie od egzekucji” (…) Sformułowana w niej koncepcja została powszechnie zaaprobowana w doktrynie i orzecznictwie (…)  Do dziś jest ona jedynym całościowym omówieniem tej węzłowej egzekucji sądowej, problematyki, która w swojej treści nie straciła na aktualności - dodał Dziekan WPiA prof. Tomasz Nieborak.

Laudację wygłosił prof. Krzysztofa Knoppka, promotor odnowienia doktoratu.

Promocja doktorska prof. Feliksa Zedlera odbyła się w 1972 roku. Senat UAM podjął uchwałę o odnowieniu doktoratu naukowca na posiedzeniu w dniu 28 listopada 2022 r.

fot. Adrian Wykrota

Przemysław Stanula