Tablicę poświęconą pamięci Jarosława Ziętary, zamordowanego w 1992 roku poznańskiego dziennikarza, absolwenta Instytutu Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, odsłonięto w poniedziałek, 10 października, na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach, w końcówce XX wieku, taka sytuacja, w której w środku Europy, w Polsce, w demokratycznym kraju ginie młody dziennikarz dlatego, że chce odnaleźć prawdę, że chce być wiernym etyce swojego zawodu, nie powinna mieć miejsca – mówiła podczas uroczystości rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska – To jest dla nas bardzo ważne przesłanie. Dla wykonujących zawód dziennikarza, dla studentek i studentów Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. Przygotowujecie się do trudnego zawodu, który nakłada na was pewne bardzo poważne zobowiązania: dążenie do prawdy i odpowiedzialność za to, co przedstawiamy społeczeństwu – mówiła do zebranych studentów prof. Kaniewska.
Głos w imieniu Komitetu Społecznego im. Jarosława Ziętary zabrał red. Krzysztof M. Kaźmierczak: - Zabicie każdego człowieka jest niedopuszczalne, zabicie dziennikarza to jest zamach na wolność słowa – mówił. I dodał: - Doszło do drugiej zbrodni. To była zbrodnia niepamięci.
Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie pt. Jarosław Ziętara in memoriam. Uroczystość swoim patronatem objęli: JM Rektor UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, Prezydent Unii Wielkopolan Paweł Leszek Klepka, Przewodniczący Zarządu Wielkopolskiego Oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy RP Ryszard Bączkowski, Prezes Poznańskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych prof. UAM dr hab. Marcin Rachwał.
Fot. Przemysław Stanula