We wtorek, 7 maja, odbyło się uroczyste otwarcie Collegium Rubrum Wydziału Prawa i Administracji UAM.
Historia budynku przy al. Niepodległości, dawnego pruskiego magazynu artyleryjskiego, sięga 1904 roku. Na początku XXI wieku stał się on własnością Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z przeznaczeniem na utworzenie w tym miejscu nowej siedziby Wydziału Prawa i Administracji UAM. Zrewitalizowany obiekt, zwany Koszarowcem, jest prosty w formie i funkcjonalny. Zakończona w 2024 roku rewitalizacja pozwoliła w umiejętny sposób połączyć tradycję z nowoczesnością.
- Wydział wzbogacił się o nowy budynek, właśnie wzbogacił - bo to nie był zwykły remont. Mamy nową piękną przestrzeń, zarówno w budynku jak i dookoła. Jest to przestrzeń bardzo otwarta, ale też bardzo przyjazna - mówiła Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska.
- To nie była łatwa rewitalizacja, to było ambitne przedsięwzięcie, bo jest to obiekt z poprzedniej epoki. Na sukces złożyła się dobra współpraca wszystkich biorących w tym udział, także Urzędu Marszałkowskiego, który ten projekt rozlicza. To jedna z piękniejszych rewitalizacji w Polsce - gratulował Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.
List gratulacyjny przesłał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Dariusz Wieczorek, który odczytała Urszula Nawrocka z MNiSW. “Cieszę się, że oddanie do użytku przebudowanego budynku Collegium Rubrum zbiega się z obchodami 105. rocznicy powstania poznańskiej Alma Mater. Rozbudowa uczelnianej infrastruktury to niezaprzeczalny dowód dynamicznego rozwoju Uniwersytetu i zaangażowania poznańskiego środowiska akademickiego. Jestem przekonany, że nowy obiekt naukowo-badawczy, wraz ze znajdującą się w nim Wielkopolską Biblioteką Prawniczą, przyczyni się do poprawy warunków studiowania, podniesienia naukowej rangi jednostki oraz wzbogacenia jej oferty edukacyjnej” - napisał Minister Dariusz Wieczorek.
- Realizując projekt, kierowaliśmy się dbałością o zachowanie architektonicznego dziedzictwa wraz z wartościami historycznymi, kulturowymi i estetycznymi, co kształtuje więź między człowiekiem a przestrzenią, wprowadzając harmonię między przeszłością i przyszłością. Ta temporalna i kulturowa ciągłość uwodząca swoim autentyzmem i niejako romantyczną nostalgią stanowi szczególną, niezbywalną wartość starych budynków i stwarza wyjątkową atmosferę, niedostępną nowym obiektom – mówił dziekan WPiA prof. Tomasz Nieborak.
W budynku mieścić się będzie Wielkopolska Biblioteka Prawnicza, jedna z najlepszych i największych bibliotek prawniczych w Polsce. W swoich magazynach posiada 250 tys. woluminów oraz łączy funkcje biblioteki tradycyjnej i cyfrowej. Tu także działać będzie Klinika Prawa Wydziału Prawa i Administracji UAM, gdzie mieszkańcy Aglomeracji Poznańskiej będą mogli korzystać z pomocy prawnej.
- Nowa nazwa budynku pochodzi od łacińskiego słowa rubrum, łączącego w sobie elementy sztuki i prawa. Oznacza kolor czerwieni, którą odnajdujemy na fasadzie budynku. Rubrum to również wstępna część wyroku sądowego poprzedzająca tenor, a więc jego rozstrzygnięcie. Tym samym nazwa symbolicznie odzwierciedla charakter mieszczącego się w nim Wydziału Prawa i Administracji UAM - wyjaśniał dziekan prof. Tomasz Nieborak.
Wartość inwestycji to ponad 46 mln złotych. Projekt współfinansowany był przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Generalnym wykonawcą projektu była firma Alstal Grupa Budowlana.
Fot. Przemysław Stanula, Martyna Płaczek