Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu podpisał porozumienie o współpracy z Parkiem Narodowym „Ujście Warty”! To wyjątkowa okazja, by połączyć wiedzę akademicką z ochroną przyrody na jednym z najcenniejszych terenów wodno-błotnych w Polsce, słynącym z bogactwa ptaków i urzekających krajobrazów.
Jest to najmłodszy z polskich parków narodowych, obejmujący rozlewiska Warty w jej ujściowym odcinku, położony w województwie lubuskim, w odległości około 150 km na zachód od Poznania. Na jego obszarze stwierdzono występowanie ponad 280 gatunków ptaków, charakterystycznych głównie dla siedlisk podmokłych. Najkorzystniejszym okresem do ich obserwacji jest wiosna i jesień, kiedy to ptaki gromadzą się często w wielotysięcznych stadach.
Prorektor UAM, prof. dr hab. Michał Banaszak oraz Dyrektor Parku Narodowego “Ujście Warty”, mgr inż. Remigiusz Wojtera, zawarli porozumienie otwierające nowe możliwości badawcze, w ramach którego między innymi analizowany będzie ruch turystyczny, oceniona zostanie infrastruktura turystyczna oraz dowiemy się jak odwiedzający Park wpływają na jego unikatowe środowisko.
Współpracę będą koordynowali naukowcy z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych - dr Krzysztof Piotrowski i dr inż. Remigiusz Tritt oraz dr inż. Maciej Mazurczak z Ośrodka Muzealno-Edukacyjnego Parku Narodowego “Ujście Warty”. Współpraca stanowi kontynuację zaangażowania pracowników Katedry Turystyki i Rekreacji UAM w badania turystyczne na obszarach przyrodniczo cennych, w tym w parkach narodowych. Efektem wspólnych działań będą rekomendacje wspierające zarządzanie ruchem turystycznym, zrównoważony rozwój infrastruktury oraz wzmocnienie działań edukacyjnych.
Dzięki tej współpracy studenci UAM zdobędą praktyczne kompetencje w zakresie zarządzania ruchem turystycznym na obszarach przyrodniczo cennych, oceny infrastruktury oraz badań przyrodniczych, mając jednocześnie okazję do bezpośredniego kontaktu z unikalnymi ekosystemami stanowiącymi raj dla ptaków i ich miłośników.
fot. Przemysław Stanula