Pierwsze przedszkole uniwersyteckie w Poznaniu już działa

1 września o godz. 11:00, w Domu Studenckim Meteor na Kampusie Morasko, rozpoczęło swoją działalność pierwsze w Poznaniu Niepubliczne Przedszkole Uniwersyteckie, które otwiera swoje drzwi dla dzieci już od 2,5 roku życia. Placówka prowadzona jest przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny i wyróżnia się autorską koncepcją edukacyjną stworzoną we współpracy z Instytutem Małego Dziecka im. Astrid Lindgren.

–  Bardzo się cieszę, że udało nam się 1 września uruchomić przedszkole. Przedszkole jest piękne, funkcjonalne i mam nadzieję, że dzieci, nauczyciele, ale też rodzice będą traktowali to miejsce z sympatią i że ono przyniesie wiele pozytywnych wrażeń i uczuć – mówiła podczas otwarcia, JM Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. I dodała: –  Jeżeli chodzi o Uniwersytet, to Uniwersytet nie jest samotną wyspą i powinien on funkcjonować w przestrzeni społecznej i uwzględniać też społeczne potrzeby, dlatego jestem przekonana, że pojawienie się przedszkola uniwersyteckiego jest bardzo dobrym punktem historycznym w rozwoju uczelni, powrotem także do tej sytuacji, w której Uniwersytet starał się zapewnić pomoc rodzicom pracującym i w tym kierunku będziemy zmierzać dalej i będziemy tego typu inicjatywy rozwijać.

– Jestem przekonany, że Przedszkole Uniwersyteckie będzie nie tylko miejscem edukacji i zabawy dla najmłodszych, ale także istotnym elementem społeczności kampusowej. Dzieci będą miały szansę odkrywać otaczający ich świat w inspirującym i bezpiecznym otoczeniu, a jednocześnie przyczynią się do tworzenia jeszcze bardziej żywego i dynamicznego miejsca dla wszystkich – mówił prorektor ds. kadry i rozwoju UAM prof. Tadeusz Wallas.

– Otwarcie pierwszej grupy przedszkolnej jest symbolicznym momentem, w którym realizacja wizji Przedszkola Uniwersyteckiego przenosi się z etapu planów do rzeczywistości. Dzieci rozpoczęły swoją edukacyjną podróż niewątpliwie w najpiękniejszej i najnowocześniejszej placówce w Poznaniu – podkreśla prof. dr hab. inż. Hieronim Maciejewski, prezes Fundacji UAM oraz Dyrektor Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Przedszkole posiada dwie sale dydaktyczne oraz jedną do zajęć ruchowych. W placówce znajduje się również ogródek edukacyjny z posadzonymi poziomkami, porzeczkami i miejscem na sezonowe warzywa, a także plac zabaw.

Nabór do Niepublicznego Przedszkola Uniwersyteckiego realizowany jest w trybie ciągłym z dostępem dla wszystkim zainteresowanych. Istnieje możliwość zgłoszenia deklaracji zapisania młodszych pociech, co oznacza to, że gdy tylko osiągną ustawowo wymagany wiek, będą mogły zostać dopisane do grupy. Szczegóły na stronie https://uniwersyteckie.ppnt.poznan.pl/

fot. Martyna Płaczek, Jagoda Haloszka, Przemysław Stanula

Przemysław Stanula