Data publikacji w serwisie:

Plaut na UAM

Święto komedii rzymskiej odbędzie się dniach 11-14 maja 2022 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydział Filologii Polskiej i Klasycznej UAM oraz Instytut Filologii Klasycznej UAM organizują międzynarodową konferencję "Plautus from Page to Stage II". Głównym tematem spotkania będą performatywne aspekty komedii Plauta oraz proces ich recepcji i adaptacji na różne języki oraz na scenę. Na najbliższe dni zaplanowano także występy studenckich teatrów.

Konferencja jest kontynuacją spotkania, które miało miejsce na Uniwersytecie Masaryka w Brnie w 2019 roku. - We współpracy z naszymi czeskimi kolegami i zachęceni ich sukcesem, zapraszamy na drugą część konferencji. Będzie to wspaniała okazja do zgromadzenia badaczy z różnych dziedzin humanistyki i studiów klasycznych, którzy podzielą się swoimi pomysłami na temat Tytusa Macciusa Plauta i jego dzieł - zapowiada dr Katarzyna Kaniecka-Juszczak. Swoje referaty przyjadą wygłosić badacze i badaczki z Polski i z zagranicy, m. in. z Holandii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Serbii i Czech.

Wydarzenie zainauguruje światowej sławy badacz łaciny archaicznej, wydawca i tłumacz Plauta, Prof. Wolfganga de Melo (Uniwersytet w Oksfordzie), który wygłosi odczyt pt. "Linguistic characterization in Plautus" (Salon Mickiewicza, 11 maja, godz. 16.00-17.30).

Oprócz prezentacji referatów, konferencji towarzyszył będzie przegląd teatrów studenckich z Polski i zagranicy, organizowany przez dra Łukasza Bergera (Instytut Filologii Klasycznej UAM) oraz dr Katarzynę Kaniecką-Juszczak (Studium Językowe UAM). Na Scenie Wspólnej (ul. Brandstaettera 1) zaprezentują się teatry, które chcą przybliżyć dzisiejszej publiczności antycznych autorów.

11 maja (środa), godz. 19.00-20.30, na scenie zobaczymy teatr Sfinga (UAM) ze sztuką pt.: Turkuć Podjadek. Apetyt na miłośc (na podstawie komedii Plauta Curculio w tłum. Ewy Skwary), reż. K. Kaniecka-Juszczak, Ł. Berger.

12 maja (czwartek), godz. 19.00-21.00 wystąpi teatr Theomaneis Chenes (UWr), Apanthropos tis anthropos (I akt komedii Dyskolos Menandra, po starogrecku z angielskimi napisami), reż. O. Kubica oraz teatr Titivillus (Uniwersytet Masaryka w Brnie),Türkensklavin J. M. R. Lenza (w czeskim tłum. Danieli Urbanovej, z angielskimi napisami), reż. T. Weissar.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny. Program konferencji znajduje się w załączniku.

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Program_Plautus-from-Page-to-Stage-2022.pdf 10.05.2022 Agnieszka Książkiewicz
PDF
Pobierz PDF Program_Plautus-from-Page-to-Stage-2022.pdf(248.0 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048