Data publikacji w serwisie:

“Polowanie na zająca” w Bibliotece UAM

W zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej UAM znajduje się oryginalny rękopis najstarszej opery polskiej, pt. Heca albo polowanie na zająca". Już dziś zapowiadamy jej premierę online na scenie Opery Jarosławki, która odbędzie się 2 sierpnia o godz. 20:08. Dodatkową atrakcją jest możliwość wstępu na plan filmowy wydarzenia – 30 lipca w godz. 14:00-18:00 w Ceglarni w Jarosławkach (powiat śremski). Rejestracja online rusza w poniedziałek 20 lipca – operajaroslawki@ck-ksiazwlkp.pl.

Operę odnalazł w zbiorach Biblioteki Uniwersyteckiej, zmarły w 2019 roku, muzykolog, profesor Jerzy Gołos. Po żmudnych badaniach językoznawczych, popartych muzykologicznymi – ustalił, że opera musiała powstać na przełomie XVII/XVIII wieku. I jest najstarszą zachowaną operą polską. Jej libretto jest w języku rodzimym, nie jest adaptacją cudzego dzieła. W muzyce odnajdujemy fragmenty popularnych pieśni m.in.: „Siedzi zając…” i „Pije Kuba do Jakuba”. Dzieło na pewno jest pierwszą polską operą buffa, a wszystko wskazuje, że także najstarszą w dziejach teatru operowego, poświęconą w całości wydarzeniom związanym z polowaniem, czyli myślistwu. W opinii prof. Gołosa Heca jest „…realistyczną scenką rodzajową z życia szlachty polskiej epoki sarmackiej…”. I zabytkiem polskiej kultury muzycznej, których tak niewiele zachowało się do chwili obecnej.

Na oba wydarzeni zaprasza Ogólnopolskie Stowarzyszenie „Z muzyką do ludzi”. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie Biblioteki: http://lib.amu.edu.pl/heca-czyli-polowanie-na-zajaca-w-operze-jaroslawki/

Ogólnopolskie Stowarzyszenie „z Muzyką do Ludzi” działa od 10 lat organizując festiwale i koncerty w miastach i miasteczkach Wielkopolski.

„Palimy się do muzyki – Opera w Jarosławkach” to jeden z cyklicznych projektów Stowarzyszenia. Oprócz wysokiego poziomu artystycznego, wyróżnia się on oryginalną koncepcją współpracy z lokalną społecznością co – po trzech latach obecności – ukorzeniło go w kontekście kulturowym okolicy. Projektowi przyświeca też idea popularyzatorska realizowana poprzez tworzenie przekazów skierowanych do szerokiego i zróżnicowanego grona odbiorców, a przede wszystkim poprzez realizację w małej wsi. Projekt walczy w ten sposób ze stereotypem o utrudnionym dostępnie do kultury.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048