Data publikacji w serwisie:

„Polska w Unii Europejskiej” – konferencja naukowa w 20. rocznicę podpisania Traktatu Akcesyjnego

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Collegium Polonicum w Słubicach zapraszają na konferencję naukową z cyklu Europa XXI wieku na temat „Polska w Unii Europejskiej. Rezultaty i scenariusze na przyszłość z perspektywy 20. rocznicy podpisania Traktatu Akcesyjnego”. W wydarzeniu udział weźmie Marszałek Senatu RP prof. dr hab. Tomasz Grodzki, który objął konferencję honorowym patronatem.

Uczestnikami konferencji będą obecni i byli politycy, którzy odegrali istotne role w procesie akcesji Polski do Unii Europejskiej, m.in. byli premierzy RP - prof. UAM dr hab. Hanna Suchocka, Leszek Miller i Jan Krzysztof Bielecki. Nie zabraknie także naukowców reprezentujących różne ośrodki naukowo-badawcze, polityków, działaczy samorządowych, dziennikarzy oraz innych zainteresowanych integracją europejską.

W trakcie spotkania podjęta zostanie próba oceny rezultatów przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w roku 2004. Okazją do debat będzie 20. rocznica podpisania Traktatu Akcesyjnego, co miało miejsce 16 kwietnia 2003 r. w Atenach.

Okres jaki upłynął od tych wydarzeń jest wystarczający do ukazania korzyści oraz kosztów akcesji z punku widzenia Polski, Unii Europejskiej i Europy. Konferencja będzie zatem płaszczyzną do oceny rezultatów członkostwa Polski w UE, a także wymiany opinii, poglądów i prezentacji wyników badań również na temat współczesnych problemów w relacjach Polska-UE – mówi organizator, prof. dr hab. Tadeusz Wallas, prorektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Konferencja odbędzie się 12 maja 2023 r. w godz. 10.00-17.00 w dużej auli Collegium Polonicum w Słubicach, wspólnej placówce naukowej i dydaktycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytetu Europejskiego Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.

Językiem konferencji będzie język polski. Wystąpienia referentów oraz dyskusje podczas sesji plenarnych będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki.

Aby wziąć udział w konferencji, uprzejmie prosimy o rejestrację do dnia 10 maja br.: https://forms.office.com/e/4VeU2ffQiS

Szczegółowe informacje na stronie: cp.edu.pl

Fot. T. Małecki

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Program 12 maja.pdf 28.04.2023 Krzysztof Duda
PDF
Pobierz PDF Program 12 maja.pdf(500.2 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048