Data publikacji w serwisie:

Polsko-niemiecki znak solidarności – 30 ukraińskich studentów odwiedzi Viadrinę i Collegium Polonicum

30 ukraińskich studentów do soboty będzie gościć na Uniwersytet Europejski Viadrina we Frankfurcie nad Odrą oraz Collegium Polonicum w Słubicach. Na zaproszenie Viadriny i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM), studenci z ukraińskich uczelni partnerskich przyjadą do Dwumiasta Frankfurt nad Odrą - Słubice, aby zdobywać wiedzę o start-upach i cyfryzacji. Od czasu rozszerzenia agresji Rosji na Ukrainę, UAM regularnie zaprasza ukraińskich studentów do Poznania. Teraz po raz pierwszy w programie uczestniczy Uniwersytet Europejskim Viadrina i Collegium Polonicum.

- W styczniu 2023 r. UAM rozpoczął program wspierania ukraińskich uniwersytetów dzięki środkom finansowym, jakie uzyskał z ERASMUS Plus, NAWA i NCBiR. Wypracowaliśmy model tygodniowych szkoleń, na które zapraszamy – w zależności od tematu - studentów, doktorantów, pracowników naukowych i administracji. Tym razem, z wielką radością, gościmy na tygodniowych warsztatach w Viadrinie i Collegium Polonicum. Jest to potwierdzenie owocnej współpracy między naszymi uczelniami, a w planach mamy dalsze wspólne projekty pomocy Ukrainie - mówi współinicjator szkoły prof. dr hab. Rafał Witkowski, prorektor UAM ds. międzynarodowych.

Wiceprezydentka Viadriny prof. dr Dagmara Jajeśniak-Quast dodaje: - Dla nas w Viadrinie ważne jest, aby w ramach naszej współpracy polsko-niemieckiej wyraźnie pokazać, że nie zapominamy o naszych partnerach na Ukrainie. Ponieważ wojna trwa już tak długo i czasami jest poza zasięgiem opinii publicznej, kultywowanie naszego partnerstwa z ukraińskimi uniwersytetami jest ważniejsze niż kiedykolwiek.

Odnosząc się do meritum wizyty, Philipp Heinicke z Centrum Przedsiębiorczości Viadriny mówi - Cieszymy się, że nasi ukraińscy partnerzy wybrali 30 studentek i studentów z pasją do start-upów, którzy przyjechali do Frankfurtu nad Odrą i Berlina, aby nawiązać kontakty i stawić czoła wyzwaniom naszych czasów poprzez przedsiębiorczość.

Podczas wizyty studenci omawiają z wykładowcami Viadriny kwestie zakładania firm i cyfryzacji. Ponadto zaplanowano wycieczki po mieście partnerskim, warsztaty międzykulturowe i kursy językowe. W Berlinie grupa zapozna się między innymi z programem „Phineo Startups”, który wspiera start-upy na Ukrainie i dla Ukrainy.

fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Przemysław Stanula

4497