Poznaj Tolkiena w Poznaniu

Wydział Historii UAM zaprasza na Tolkien Reading Day 2022 - święto fanów twórczości słynnego pisarza fantasy. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 25 marca o godzinie 16:00 w Collegium Historicum UAM wspólnym czytaniem fragmentów książek oksfordzkiego profesora. Tegorocznym motywem przewodnim jest "Przyjaźń i miłość". Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał okazję przeczytać swoje ulubione fragmenty "Władcy Pierścieni", "Hobbita" czy innych dzieł. Można zabrać ze sobą własne książki.

Organizatorzy przygotowali na ten dzień także warsztaty sindarinu (opracowany przez Tolkiena jeden z elfickich języków) oraz pisania runami. Dzień zakończy pokaz unikatowego filmu Once in a Lifetime. To wzruszająca opowieść o fanach Tolkiena z Nowej Zelandii, nieemitowana wcześniej Polsce i niedostępna w sieci.

Na sobotę, 26 marca, zaplanowana jest studencko-doktorancka konferencja naukowa. Rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa do godziny 15:00. Wystąpi na niej sześciu prelegentów, w tym także studenci UAM, którzy przybliżą słuchaczom inspiracje oksfordzkiego profesora i pozwolą wniknąć im do wnętrza wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena świata. Sobotnie wydarzenie uświetni dwójka gości: prof. dr hab. Michał ‘M.L.’ Leśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego – znawca twórczości Tolkiena, autor opracowań naukowych publikowanych m.in. na łamach almanachu tolkienowskiego „Aiglos” – oraz Agnieszka ‘Evermind’ Sylwanowicz – tłumaczka licznych dzieł J.R.R. Tolkiena oraz jego syna Christophera.

Doroczne święto fanów twórczości słynnego pisarza fantasy zostało zainicjowane w 2003 roku przez brytyjskie The Tolkien Society. Organizatorami poznańskiego Dnia Czytania Tolkiena są Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” – nieformalna grupa fanów i popularyzatorów twórczości brytyjskiego pisarza.

Agnieszka Książkiewicz