Poznańska Nagroda Literacka 2021: Jan Gondowicz i Igor Jarek

Igor Jarek został laureatem Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka za książkę „Halny” (Nisza 2020). Decyzję kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej poznaliśmy 28 maja podczas gali, która odbyła się online. Uroczystość w Centrum Kultury Zamek była także okazją do wręczenia Nagrody im. Adama Mickiewicza. Miesiąc temu JM Rektorka UAM prof. dr hab. Bogumiła Kaniewska ogłosiła, że laureatem tego wyróżnienia został Jan Gondowicz.

Jan Gondowicz – laureat 7. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza – literaturoznawca bardzo niezależny, tłumacz, wydawca. Autor książek eseistycznych, a także licznych opracowań i przekładów. Za przekład „Ćwiczeń stylistycznych” Raymonda Queneau otrzymał Nagrodę „Literatury na Świecie”. Był nominowany do Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego (2015) oraz do Nagrody Literackiej Gdynia (2015) w kategorii esej.

Jarosław Mikołajewski, członek jury PNL: „Wskazując Jana Gondowicza jako laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza za rok 2021, członkowie jury są przekonani, że upominają się o pisarstwo niezwykle ciekawe, wciągające, oryginalne, wchodzące w rozmowę nieoczywistą i samych czytelników zapraszające do nieoczywistości czytania i przetwarzania. To pisarstwo antyretorycznego buntu, zachęcające wszystkich do zaufania wobec osobistych skojarzeń, namiętności, zaciekawień i indywidualnego sposobu relacjonowania przygody”.

Igor Jarek – laureat Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka za książkę „Halny” (Nisza 2020) – poeta, prozaik, dramatopisarz, autor scenariuszy do komiksów.

Inga Iwasiów, członkini jury PNL: „Nagromadzenie, zwielokrotnienie, wyolbrzymienie, groteska, włączenie ech filmów, popkulturowych klisz rozpycha tekst od środka jak wiatr ulice; pcha historię do przodu niczym podmuch halnego wytrząśniętą z kosza na śmieci zawartość, która jednak nie jest przypadkowym, miejskim śmietnikiem, lecz takim stojącym między blokowiskiem a biblioteką. Ktoś zaś, dobierający dla nas wątki, jest nie tylko obserwatorem i w nieoczywisty sposób uczestnikiem, lecz kimś, kto pisze tę piosenkę – świetny utwór, powtarzany chętnie i bezbłędnie nawet na haju i na zjeździe, czasem sentymentalny i niosący nadzieję, nawet gdy uczestniczy w jej unicestwieniu, lecz przede wszystkim wymagający talentu i ćwiczeń. Przyznając Nagrodę-Stypendium im. Stanisława Barańczaka, mamy nadzieję przyczynić się do zyskania warunków do tych ćwiczeń”.

Do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka nominowane były w tym roku również: Urszula Honek – autorka książek poetyckich za tom „Pod wezwaniem” (WBPiCAK 2018) i Katarzyna Szweda – poetka i fotografka za tom „Bosorka” (Biuro Literackie 2020).

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Stypendium im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza zostali: Anna Bikont, Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka oraz Tadeusz Sławek a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Tomasz Bąk, Monika Glosowitz, Magdalena Kicińska, Szczepan Kopyt, Małgorzata Lebda i Kira Pietrek.

W Kapitule PNL zasiadają: prof. Inga Iwasiów – badaczka i krytyczka literatury, pisarka, prof. Marcin Jaworski – literaturoznawca, krytyk literacki, Jarosław Mikołajewski – poeta, pisarz i tłumacz z języka włoskiego, eseista i publicysta, prof. Piotr Śliwiński – historyk i krytyk literatury, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki– poeta, prozaik, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz – prawniczka, prof. Szymon Wróbel – psycholog i filozof, Karol Francuzik – krytyk literacki, redaktor książek.

Fundatorami PNL są: Miasto Poznań oraz Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Transmisja z gali: https://fb.watch/5N2EiFCRNV/

fot. M. Kaczyński