Data publikacji w serwisie:

Poznańska Nagroda Literacka 2022 rozstrzygnięta!

Podczas gali Poznańskiej Nagrody Literackiej w Centrum Kultury ZAMEK 28 maja 2022 roku poznaliśmy ostateczny werdykt kapituły jednej z najważniejszych nagród literackich w Polsce.
Znamy już wszystkich laureatów tegorocznej edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej! Są nimi: Stanisław Rosiek, historyk literatury, eseista i wydawca i Urszula Honek, poetka i prozaiczka. W uroczystości wręczenia nagrody uczestniczyli prof. Bogumiła Kaniewska, Rektorka UAM i Jacek Jaśkowiak, Prezydent Miasta Poznania.

Poznańska Nagroda Literacka od początku składa się z dwóch części: Nagrody im. Adama Mickiewicza przyznawanej za wybitne osiągnięcia literackie oraz z Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka dla twórczyń i twórców, którzy nie ukończyli 35. roku życia.
– Poznańska Nagroda Literacka jest wyjątkowym wyróżnieniem z wielu względów. Dwa są najważniejsze: współpraca fundatorów, czyli uniwersytetu i miasta, oraz znakomici laureatki, laureaci, nominowane, nominowani, przypominani przez nagrodę czy wprowadzani do polskiej kultury – podkreślił prof. Marcin Jaworski, przewodniczący Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.
W kwietniu na konferencji prasowej w Rektoracie UAM poznaliśmy laureata Nagrody im. Adama Mickiewicza – Stanisława Rośka i troje nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Annę Dżabaginę, Urszulę Honek, Macieja Jakubowiaka. Natomiast w sobotę, 28 maja 2022 roku podczas gali w CK ZAMEK ogłoszono, że zdobywczynią tegorocznej Nagrody-Stypendium jest Urszula Honek za tom poetycki „Zimowanie” (2021).

STANISŁAW ROSIEK
Laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej – Nagrody im. Adama Mickiewicza 2022 jest historykiem literatury, eseistą i wydawcą, związany od 1977 roku z Uniwersytetem Gdańskim. Współredagował z Marią Janion trzy tomy z serii „Transgresje”, a wraz ze Stefanem Chwinem napisał książkę „Bez autorytetu. Szkice” (1981), za którą w 1983 roku otrzymał nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Jest współzałożycielem wydawnictwa słowo/obraz terytoria.
W latach 90. zajmował się m.in. kultem pośmiertnym Adama Mickiewicza. W 1997 roku opublikował książkę „Zwłoki Mickiewicza. Próba nekrografii poety”. Stanisław Rosiek towarzyszy twórczości Brunona Schulza, czego rezultatem są m.in. książki: „Słownik schulzowski” (we współpracy z Włodzimierzem Boleckim i Jerzym Jarzębskim) oraz „Odcięcie. Szkice wokół Brunona Schulza”. Jest też wydawcą „Dzieł zebranych” Schulza.
– Stanisław Rosiek to nasz bliźni w pogoni za znaczeniem, na niektórych odcinkach przewodnik, mistrz--bliźni, pozbawiony ambicji, by nami kierować, pomocny, byśmy nie czuli się sami. Za to, z wdzięczności za to, ta nagroda – powiedział podczas gali prof. Piotr Śliwiński, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

URSZULA HONEK
Laureatka Nagrody-Stypendium, której patronuje Barańczak, jest autorką książek poetyckich „Sporysz” (2015), „Pod wezwaniem” (2018) i „Zimowanie” (wszystkie ukazały się w Poznaniu w Wydawnictwie WBPiCAK). W 2022 roku debiutowała prozatorsko w Wydawnictwie Czarnym zbiorem opowiadań „Białe noce”. Otrzymała m.in. Nagrodę Krakowa Miasta Literatury UNESCO i Nagrodę im. Adama Włodka. Pochodzi z Racławic (koło Gorlic). Mieszka w Krakowie.
– Jesteśmy dumni, że możemy nagrodzić w tym roku tak wspaniałą poetkę, która swoimi poprzednimi dokonaniami i tymi nowymi, przejmującą poetycką prozą, pokazuje, że wybitność „Zimowania” nie jest wybrykiem ani przypadkiem – powiedział w laudacji Jarosław Mikołajewski, członek kapituły.
– Ostatnia książka Urszuli Honek wydaje się prostsza, niż jest. Jest nawet czulsza, niż się wydaje. To bardzo dobra poezja – dodaje prof. Piotr Śliwiński, członek Kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej.

POZNAŃSKA NAGRODA LITERACKA
Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015 roku, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się ona z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 000 zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast Nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 000 zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35. roku życia.
W latach ubiegłych laureatkami i laureatami Nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont, Wiesław Myśliwski, Krystyna Miłobędzka i Jan Gondowicz, a laureatkami i laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Monika Glosowitz i Igor Jarek.

W trakcie wieczoru wręczona została także Wielka Srebrna Pieczęć Miasta Poznania. Otrzymał ją prof. Piotr Śliwiński – długoletni przewodniczący kapituły Nagrody. Laudację wygłosił Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Mówił on o „nieuchronnej obecność w polskim życiu literackim” prof. Śliwińskiego, o jego umiejętności uchwycenia sensu czytanego słowa, czułości dla odbiorcy, o dążeniu do tego by, czytanie stało się sztuką egalitarną.

fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497