Data publikacji w serwisie:

Prof. Jean-Marie Lehn doktorem honoris causa UAM

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, prof. Jean-Marie Lehn, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Uroczystość odbyła się 20 czerwca w Auli Lubrańskiego Collegium Minus.

Prof. Jean-Marie Lehn to naukowiec o światowej renomie, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii z 1987 roku, wykładowca prestiżowego Collège de France. Tematyka jego badań obejmuje zakres od chemii teoretycznej, poprzez chemię supramolekularną, do chemii stosowanej i materiałowej. Jak napisali w uchwale w sprawie nadania tytułu członkowie Senatu UAM, prof. Jean-Marie Lehn jest jednym z najwybitniejszych uczonych naszych czasów, „wskazującym nowe kierunki ludzkiej myśli”.

- Tytuł doktora honoris causa jest nie tylko wyrazem podziwu dla osiągnięć wybitnego naukowca - mówiła podczas uroczystości rektorka UAM, prof. Bogumiła Kaniewska. - Stanowi także dowód naszej wielkiej wdzięczności za szczególne zasługi Profesora dla Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Profesor Lehn jest mistrzem dla kilku pokoleń poznańskich chemików, wielu z nich miało okazję odbywać staże w laboratorium Profesora w Strasburgu, korzystać z Jego rad, recenzji i wsparcia. Profesor Lehn to także życzliwy ambasador naszej uczelni we Francji i Europie, co miało znaczący wpływ na powodzenie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w staraniach o przystąpienie do Uniwersytetu Europejskiego. Jest wreszcie wielkim znawcą i wielbicielem polskiej kultury, szczególnie muzyki. Trudno byłoby znaleźć większego przyjaciela Polski i Polaków wśród wielkich uczonych tego świata - dodała prof. Bogumiła Kaniewska.

- Tytuł doktora honorowego to najwyższa godność akademicka, którą chcemy Szanownemu Panu Profesorowi powiedzieć: Dziękujemy - mówił dziekan Wydziału Chemii UAM, prof. Maciej Kubicki, zwracając się do doktora honorowego. - Dziękujemy za nową chemię, nowe idee. Dziękujemy za nowe instytucje i czasopisma, za zadawanie ważnych pytań, za racjonalny entuzjazm, za wskazywanie nowych kierunków, za współpracę - dodał dziekan WCH.

- Profesor Jean-Marie Lehn jest wirtuozem chemii, przede wszystkim jednak jest wspaniałym człowiekiem i prawdziwym mistrzem, który wpoił swoim uczniom poczucie odpowiedzialności, potrzebę dociekania prawdy oraz przekonanie, że każdy sukces naukowy jest efektem wytężonej pracy - mówiła prof. Violetta Patroniak z Wydziału Chemii w swojej laudacji. - Tym, co Szanownego Doktora Honorowego wyróżnia szczególnie wśród wielkich uczonych tego świata, jest Jego ogromna życzliwość oraz otwartość i to one powodują, że odgrywa rolę wyjątkowego i niezwykle inspirującego naukowego Autorytetu, którego badania są kluczem do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, a nawet – zgodnie z definicją chemii supramolekularnej poza nią! - dodała prof. Violetta Patroniak.

- Podobnie jak artysta, chemik wprowadza do materii wytwory swojej twórczej wyobraźni - podkreślał prof. Jean-Marie Lehn podczas wystąpienia po wręczeniu mu dyplomu. - Kamień, dźwięk i słowo same nie stanowią dzieła rzeźbiarza, kompozytora lub pisarza, który z nich tworzy. Podobnie chemik tworzy nowe cząsteczki, materiały i nowe właściwości z elementów danych mu przez naturę. Treścią chemii nie jest jedynie odkrywanie, ale wynalazki, a przede wszystkim tworzenie. Księgi chemii nie należy tylko odczytać – należy ją napisać. Partytura w chemii nie służy do odczytania – trzeba ją skomponować! - zaznaczał nowy honorowy doktor UAM.

Fot. Adrian Wykrota

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048