Prof. Mariusz Lamentowicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych jest współautorem nowego artykułu pt: „Active afforestation of drained peatlands is not a viable option under the EU Nature Restoration Law”. Publikacja analizuje negatywne skutki zalesiania torfowisk w kontekście Unijnego prawa o odbudowie zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law - NRL), które odgrywa kluczową rolę w regeneracji zdegradowanych ekosystemów Europy.
Publikacja przygląda się aktualnym dowodom naukowym dotyczącym wpływu torfowisk na łagodzenie zmian klimatycznych w sektorze leśnictwa. Okazuje się, że zalesianie osuszonych torfowisk bez przywrócenia ich naturalnych warunków hydrologicznych nie pozwala na pełne odzyskanie funkcji ekosystemów mokradłowych. Brakuje długoterminowych dowodów na korzyści klimatyczne takiego podejścia, a także nie ma pewności, czy sekwestracja CO2 przez lasy na osuszonych torfowiskach zrównoważy utratę węgla z torfu w dłuższej perspektywie. Mimo że zalesianie może przynieść pewne krótkoterminowe korzyści, może również zagrażać długoterminowej zdolności torfowisk do magazynowania dwutlenku węgla. W związku z tym aktywne zalesianie osuszonych torfowisk nie jest skuteczną metodą łagodzenia zmian klimatycznych zgodnie z unijnym prawem o odtwarzaniu przyrody i może utrudniać przyszłe działania związane z ich nawadnianiem i odbudową. Kluczowym elementem efektywnej odbudowy torfowisk jest przywrócenie ich naturalnych warunków hydrologicznych poprzez ponowne nawadnianie.
- Niezależnie od wspomnianego wyżej kontekstu bardzo potrzebujemy NRL, którego celem jest nawodnienie torfowisk w krajobrazie rolniczym, co nie oznacza zalewania pól tylko zwiększenia retencji wodnej w polskim krajobrazie narażonym na pogłębiającą się suszę. Lustro wody gruntowej powinno się znajdować nieco pod powierzchnią ziemi ok. 10 cm, wtedy korzyści dla ludzi i klimatu są największe. Wraz z postępującym globalnym ociepleniem deficyt wody będzie się pogłębiał, a ciągle aktywna sieć rowów skutecznie odprowadza wodę z torfowisk, dlatego powinniśmy działać jak najszybciej - mówi prof. Mariusz Lamentowicz.
Artykuł jest dostępny pod adresem: https://link.springer.com/article/10.1007/s13280-024-02016-5