Data publikacji w serwisie:

Prof. Mirosław Krzyśko z odnowionym doktoratem

Uroczystość odnowienia doktoratu prof. Mirosława Krzyśko z Wydziału Matematyki i Informatyki UAM odbyła się w poniedziałek, 3 kwietnia, w Collegium Minus.

Rozprawę doktorską zatytułowaną „O praktycznym stosowaniu analizy wielu zmiennych w zagadnieniach identyfikacji”, przygotowaną pod kierunkiem prof. dra hab. Tadeusza Calińskiego, Mirosław Krzyśko obronił w dniu 21 grudnia 1971 roku. Ponad pół wieku później, w Sali Lubrańskiego Collegium Minus, zgodnie z uniwersytecką tradycją doktorat został odnowiony.

- Mając na względzie autorytet naukowy i dydaktyczny Pana Profesora, a także Jego wielkie zasługi organizacyjne zarówno w naszej Uczelni, jak i poza nią, Senat Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na swym posiedzeniu w dniu 25 kwietnia 2022 roku podjął uchwałę o odnowieniu doktoratu Pana Profesora - wspominała podczas wydarzenia Rektorka UAM prof. Bogumiła Kaniewska. - Dzisiejsza uroczystość jest okazją do wyrażenia podziękowań za ciągłe służenie wiedzą, doświadczeniem oraz wszelką pomoc udzielaną młodszym pokoleniom kadry naukowej - dodała Pani Rektor.

Laudację wygłosił prof. Waldemar Wołyński: - Gdybym jednak chciał scharakteryzować postać Profesora jednym słowem, to wybrałbym określenie „człowiek z pasją” - mówił o prof. Mirosławie Krzyśko. - Bo jakimż trzeba być pasjonatem matematyki, aby codziennie, przez wiele dziesięcioleci, analizować i rozwiązywać problemy z dziedziny interesującej Profesora, stawiać nowe pytania, poszukiwać odpowiedzi na nie i wreszcie przygotowywać publikacje z ich rozwiązaniami - dodał.

Mirosław Krzyśko urodził się 26 marca 1942 roku w Krosinie (pow. czarnkowsko-trzcianecki). W latach 1960–1965 studiował matematykę na UAM, gdzie po skończeniu studiów w 1965 podjął pracę. Tytuł profesora otrzymał w 1985. W latach 1985–1987 pełnił funkcję dziekana Wydziału Matematyki i Fizyki, w latach 1987–1990 był dyrektorem Instytutu Matematyki. Jego zainteresowania naukowe dotyczą statystyki matematycznej i teorii prawdopodobieństwa. Opublikował 170 prac oraz 2 monografie. Wypromował 10 doktorów. W 1965 otrzymał nagrodę wyróżnienie w Konkursie PTM im. Józefa Marcinkiewicza na najlepszą prace studencką z matematyki, a w 2018 medal im. Jerzego Spławy-Neymana. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Równem (Ukraina). Członek honorowy Polskiego Towarzystwa Statystycznego.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048