Prof. Piotr Matczak z UAM w składzie Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN

4 lipca Prezydium Polskiej Akademii Nauk powołało Komitet ds. Kryzysu Klimatycznego. W skład tego gremium wszedł naukowiec z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - prof. Piotr Matczak z Wydziału Socjologii.

Prof. Piotr Matczak przewiduje, że jego działania w ramach Komitetu będą polegać na pracy nad raportami, gdzie jego wkład będzie dotyczył społecznych przyczyn i konsekwencji zmian klimatu. - To dla mnie dodatkowe obowiązki, ale też okazja uczestniczenia w dyskusjach w gronie znakomitych specjalistów z różnych dziedzin, z których część znam jedynie z publikacji, a będę mógł osobiście ich poznać - mówi naukowiec. Pytany o nadzieje, jakie wiąże z działalnością zespołu, prof. Piotr Matczak wspomina o możliwości poszerzenia swojej dotychczasowej wiedzy. I dodaje: - Moja obecność będzie też okazją do zaznaczenia społecznego kontekstu zmian klimatu. Jest to bowiem zjawisko fizyczne, lecz jedynie człowiek może je oceniać. Skutki zmiany klimatu dotykają ludzi, a ludzie mogą reagować rozsądnie lub nie – podkreśla naukowiec z UAM.

Więcej o działaniach Komitetu ds. Kryzysu Klimatycznego PAN na stronie: https://klimat.pan.pl/

Fot. Adrian Wykrota

Agnieszka Książkiewicz