Data publikacji w serwisie:

Prof. Reinhard Lührmann doktorem honorowym UAM

18 października dyplom doktora honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odebrał profesor Reinhard Lührmann, dyrektor Instytutu Chemii Biofizycznej Maxa Plancka w Getyndze, jeden z najwybitniejszych biologów molekularnych w świecie.

Profesor Reinhard Lührmann urodził się 15 maja 1949 roku w Osnabrück w Niemczech. Jego badania od początku kariery naukowej dotyczą struktury i funkcji cząsteczek kwasu rybonukleinowego (RNA). Jak wyjaśniał w swojej laudacji prof. Artur Jarmołowski, cząsteczki RNA odgrywają w komórce kluczową rolę w procesie odczytywania informacji genetycznej zapisanej w DNA. - Co więcej, RNA jest kwasem nukleinowym ewolucyjnie starszym niż DNA – przypuszcza się, że podczas rozwoju życia na naszej planecie był okres, w którym nie było jeszcze DNA oraz białek, a za wszystkie funkcje obecnie pełnione przez te cząsteczki odpowiadał RNA. – mówił prof. Jarmołowski.

Profesor Reinhard Lürhmann opublikował blisko 350 artykułów naukowych, jest autorem licznych monografii i podręczników. Jego prace regularnie ukazują się w najlepszych czasopismach naukowych, takich jak: „Nature”, „Science”, „Cell”, „Molecular Cell”, „Nature Structural and Molecular Biology”, „Genes and Development” i w wielu innych. Profesor jest powszechnie uznawany za jednego z najwybitniejszych naukowców zajmujących się dojrzewaniem pre-mRNA.

- Imponujący dorobek naukowy, bardzo wysoki wskaźnik cytowania prac, członkostwo w światowych towarzystwach naukowych, liczne prestiżowe nagrody to zaledwie część charakterystyki jego niezwykłej sylwetki naukowej – mówiła o wyróżnionym podczas uroczystości prorektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska. – Na uwagę zasługuje również erudycja, profesjonalizm i niezwykła fascynacja profesora zagadnieniem, któremu poświęcił całe naukowe życie – dodała prof. Kaniewska.

W latach 2001-2006 prof. Lürhmann koordynował ogromny projekt europejski European Network of Excellence on Alternative Splicing (EURASNET), w którym współpracowało ze sobą 40 grup badawczych, w tym dwie grupy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, jedna kierowana przez prof. Janusza Bujnickiego, druga kierowana przez prof. Artura Jarmołowskiego. Okres ten był bardzo ważny dla Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii Wydziału Biologii UAM. Uczestnictwo w projekcie EURASNET pomogło uczynić z Instytutu Biologii Molekularnej i Biotechnologii jednostkę dobrze rozpoznawaną na całym świecie, a tym samym znacząco wzmocniło międzynarodową pozycję Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktorowi honorowemu dziękował za to podczas uroczystości prof. Przemysław Wojtaszek, dziekan Wydziału Biologii: - Szczególnie dziękuję tobie za to, że w odpowiednim miejscu i właściwym czasie znalazłeś się na drodze rozwoju naukowego członków naszej społeczności wydziałowej, stałeś się ich drogowskazem, nauczycielem i opoką, na której mogli się oprzeć i poszybować w górę. Dzięki takim spotkaniom nasz wydział dziś, w roku 100-lecia naszej uczelni, jest wiodącym centrum badań naukowych w UAM i w Polsce, i z optymizmem spogląda w swą przyszłość jako ważnej instytucji naukowej w świecie – mówił prof. Wojtaszek.

- Z perspektywy czasu najważniejszą i najlepszą decyzją naukową, jaką podjąłem, był wybór tematu dla mojej młodej grupy badawczej w Berlinie – mówił po wręczeniu dyplomu prof. Lürhmann. – Oczywiście nie miałem wtedy pojęcia, że snRNP i spliceosomy rozwiną się w tak fascynujący i ciągle rozwijający się temat. Rzeczywiście jestem prawdopodobnie rzadkim przypadkiem naukowca, któremu pozwolono (a może raczej, który miał szczęście) towarzyszyć rozwojowi dziedziny nauki oraz być jej siłą napędową od jej powstania do dojrzałości – mówił.

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu nadając profesorowi Reinhardowi Lührmannowi tytuł doktora honoris causa docenia jego współpracę z naukowcami z poznańskiej uczelni. Profesor Reinhard Lühramnn jest wielkim przyjacielem Polski i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Odwiedzał Polskę wielokrotnie, spotykał się z polskimi naukowcami, wygłaszał wykłady.

Senat UAM podjął decyzję o nadaniu tytułu DHC uchwałą z dnia 28 stycznia 2019 roku.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048