Data publikacji w serwisie:

Przeczytają rozmowę

Wersy „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”, utworu pochodzącego ze średniowiecza, zabrzmią 7 listopada w Teatrze Polskim w Poznaniu. To właśnie poznański naukowiec, prof. Wiesław Wydra z Instytutu Filologii Polskiej WFPiK UAM, odnalazł kilka miesięcy temu nieznane dotąd, drukowane wydanie tekstu. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00 i wpisuje się w obchody 50-lecia Instytutu.

Odkrycia opublikowanego w 1542 roku w Krakowie przez Macieja Szarfenberga tekstu, profesor Wiesław Wydra z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu dokonał w Bibliotece Uniwersyteckiej w Erlangen. Niepełny (498 wersów) tekst dzieła dotychczas był znany jedynie z pochodzącego z lat około 1463-1465 rękopisu, który znajdował się w Bibliotece Seminaryjnej w Płocku, lecz zaginął w czasie ostatniej wojny.

Odczyt utworu połączony będzie z premierą książki „Śmierci z Mistrzem dwojakie gadania…”, wydanej nakładem Wydawnictwa Poznańskie Studia Polonistyczne. Książka zawiera edycję nowo odkrytej wersji tekstu „Rozmowy Mistrza Polikarpa ze Śmiercią”. Liczy ona 916 wersów i składa się z dwóch połączonych ze sobą części: Rozmowy Mistrza Polikarpa (Polikarda) ze Śmiercią i opowieści-dialogu „Śmierci z Kmotrem”. Istnieją różnice między przekazem rękopiśmiennym i drukowanym, ale dowiadujemy się wreszcie, jak dalej potoczyła się urwana w płockim rękopisie rozmowa Mistrza ze Śmiercią, i poznajemy jej zakończenie.

Utworu w interpretacji aktorów Teatru Polskiego będzie można wysłuchać w Malarni (scena kameralna). Bilety dostępne są w kasie Teatru. Dodatkowe informacje: http://teatr-polski.pl/dialog-mistrza-polikarpa-ze-smiercia-czytanie-performatywne/

Instytut Filologii Polskiej i Klasycznej UAM w dniach 6-7 listopada będzie świętował 50-lecie. Odbędą się wówczas dwie konferencje naukowe (ich program znajduje się w załączniku) oraz uroczyste posiedzenie Rady Naukowej Instytutu Filologii Polskiej. (ak)