Przedstawiciele uczelni z Ukrainy na UAM

Goście z 26 partnerskich uczelni UAM z Ukrainy przyjechali do Poznania, na 1st AMU Staff Week for Ukraine “A step towards strategic collaboration”. Podczas wizyty, która potrwa do 27 stycznia, goście będą mieli okazję zaprezentować szerzej swoje uczelnie i rozmawiać na temat współpracy w przyszłości po zakończeniu wojny w Ukrainie.

- Nie jesteśmy w stanie wspomóc armii ukraińskiej, ale możemy pomóc waszym uczelniom w powrocie do normalności, kiedy wojna się skończy - witał gości prorektor UAM prof. Rafał Witkowski.

Zaproszenie ukraińskich gości stało się możliwe dzięki inicjatywie związanej, z programem Erasmus+. Środki finansowe, które były przeznaczone w tym programie na współpracę z uczelniami w Rosji i Białorusi, po inwazji zostały “zamrożone”. UAM zwrócił się do Narodowej Agencji Programu Erasmus+ z wnioskiem o możliwość ich przesunięcia na działania skierowane do uczelni ukraińskich. Udało się uruchomić ponad 30 tys. euro na organizacje 1st AMU Staff Week for Ukraine “A step towards strategic collaboration” i sfinansowanie pobytu w Poznaniu jego uczestników.

- Program ułożyliśmy tak, by goście nie tylko zapoznali się z UAM oraz Poznaniem, ale także byśmy poznali lepiej nasze uczelnie partnerskie oraz przedstawili im różne możliwości współpracy w ramach grantów Erasmus+, oraz NAWA – mówi dr Kostiantyn Mazur z Centrum Wsparcia Współpracy Międzynarodowej UAM. Podsumowaniem AMU Staff Week for Ukraine będzie okrągły stół, który odbędzie się w czwartek, 26 stycznia, około godz. 12:00 (Welcome Center UAM).

fot. Przemysław Stanula

Przemysław Stanula