Olga Tokarczuk, laureatka literackiej Nagrody Nobla, otrzymała 1 czerwca dyplom Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Recenzję dorobku pisarki przygotowała rektorka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Bogumiła Kaniewska.
Pisarstwo Olgi Tokarczuk prowadzi od samego początku dialog z rzeczywistością, z przeszłością, ze światem jaki jest i jakim go sobie wyobrażamy i jakim być powinien. Bo nie są to przecież zjawiska tożsame, o czym wiedział już Arystoteles, dostrzegając w literackiej artykulacji możliwości, jakimi nie dysponuje historia, pozbawiona “filozoficzności” - napisała prof. Bogumiła Kaniewska w recenzji. Literackość Olgi Tokarczuk to po pierwsze świadomość formy, odpowiedzialności za językowe tworzywo. Tradycja w jej tekstach jest wyraźnie przywoływana i równocześnie kwestionowana, co staje się źródłem wieloznaczności, polifoniczności przekazu. Ta najbardziej współczesna ze współczesnych autorek, wyprzedzająca własny czas, nieprawdopodobnie czuła na każde drgnienie aktualności, swą rozmowę z czytelnikiem opiera na kulturowej pamięci, odwołaniu do zapoznanych fragmentów dziejów świata, sprawdzaniu konwencji, która pod jej piórem odzyskuje świeżość, nie stając się przy tym niezrozumiała. Bo nie o eksperyment tu chodzi, lecz o porozumienie, komunikację, która nieustająco wymaga poświęcenia tego, co pojedyncze i idiosynkratyczne na rzecz tego, co społeczne. - podkreśla rektorka UAM.
O przyznaniu Oldze Tokarczuk najwyższego uniwersyteckiego wyróżnienia Senat UWr zdecydował jesienią 2021 roku. Czerwcowej uroczystości towarzyszy konferencja naukowa "Literatura i wielkie problemy współczesności", poświęconą pisarstwu i aktywności publicznej noblistki. 1 czerwca do księgarń trafiła nowa powieść Olgi Tokarczuk pt. "Empuzjon".
Prof. Bogumiła Kaniewska była także recenzentką, gdy Doktorat Honoris Causa Uniwersytetu Jagiellońskiego otrzymał Wiesław Myśliwski, laureat Poznańskiej Nagrody Literackiej.