Data publikacji w serwisie:

Rewolucja na ulicach i drogach

Naukowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu chcą się dowiedzieć, w jaki sposób doświadczamy transportowej rewolucji. W tym celu zachęcają do udziału w projekcie, który realizują wraz z Heksagon Research, we współpracy z Instytutem Ekonomii Transportu w Oslo i Uniwersytetami w Oksfordzie i Utrechcie. Wystarczy poświęcić chwilę na wypełnienie ankiety.

Badanie dotyczy zmian w codziennej mobilności, upowszechniania się pojazdów elektrycznych oraz stref czystego transportu. - Ulice Poznania i okolic co chwilę stają się tematami miejskich dyskusji. Dyskutujemy o tym, czy powinno się je zwężać czy może poszerzać; tworzyć nowe stacje dla hulajnóg elektrycznych czy może zakazać ich używania; poświęcić więcej uwagi kierowcom, rowerzystom czy może elektrycznym autobusom - zauważają badacze z UAM. Jak dodają, brakuje nam jednak rzetelnych danych, które pokazałyby jak faktycznie poruszamy się po Poznaniu i okolicach, co mieszkańcy myślą o nowych trendach w miejskiej mobilności oraz kto z nas traci, a kto zyskuje na obecnych zmianach.

Aby pomóc w badaniu dotyczącym rewolucji transportowej, wystarczy wypełnić ankietę dostępną na stronie: http://tinyurl.com/sprawiedliwy-transport Może to zrobić każdy, kto mieszka w Poznaniu lub jednej z gmin powiatu Poznańskiego.

Ankieta dotyczy dostępności różnych miejsc oraz środków transportu, w tym tych elektrycznych; zaspokojenia potrzeb dotyczących przemieszczania się i skali wykluczenia transportowego; oceny nowych trendów w transporcie, takich jak upowszechnianie się aut, rowerów i hulajnóg elektrycznych, wprowadzenia strefy czystego transportu; oceny transportu w Poznaniu z perspektywy sprawiedliwości społecznej. W badaniu wykorzystywane są geoankiety, czyli ankiety internetowe pozwalające m. in. na oznaczanie na mapie miejsc odwiedzanych w najbliższej okolicy, a także rysowanie kształtu potencjalnej strefy czystego transportu.

Najważniejsze wyniki badania zostaną upublicznione, a wnioski przekazane do urzędu miasta i związku metropolitalnego. Naukowcy prowadzą badania w Poznaniu, Oslo, Utrechcie i Bristolu. Badanie jest częścią projektu: „Sprawiedliwe przejście na elektromobilność” – Inclusive Transition to Electric Mobility (ITEM), finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu ERA-NET UAC, który otrzymał dofinansowanie na podstawie Umowy Finansowej nr 875022 w ramach Programu finansowania badań naukowych i innowacji Unii Europejskiej Horyzont 2020. Więcej na: https://item.web.ox.ac.uk/

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048