Data publikacji w serwisie:

Robotyczne ramię na CZT UAM uruchomione

We wtorek, 14 września, w Centrum Zaawansowanych Technologii UAM uruchomione zostało nowoczesne ramię robotyczne, które stosowane będzie w trakcie wykonywania testów wykrywających przeciwciała przeciwko COVID-19. Wprowadzenie automatyzacji procesu przyspieszy i udoskonali obecnie stosowane narzędzie, m.in. poprzez eliminację potencjalnych błędów ludzkich. Podczas uroczystości, Prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak mówił: - To moment, w którym nauka naprawdę okazuje się bardzo istotna. Te badania dadzą nam wiedzę, jak wygląda kwestia odporności po szczepieniach.

Jej Magnificencja Rektor UAM, prof. Bogumiła Kaniewska, dodała: - Cieszę się, że współpraca Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM z firmami zewnętrznymi zaowocowała stworzeniem nowoczesnego, jedynego na świecie systemu łączącego w sobie możliwość automatyzacji wykonywania testu na przeciwciała oraz biodruku 3D. CZT nie po raz pierwszy udowadnia, że jest wiodącym ośrodkiem łączącym badania naukowe z rzeczywistymi potrzebami i wyzwaniami, przed którymi stoi ludzkość.

Pierwsze na UAM ramię robotyczne wykorzystywane będzie zarówno w immunodiagnostyce, jak i biodruku 3D. Pracami zespołu kieruje prof.UAM Jakub Rybka. - Nasz system zaprojektowany został z myślą o automatyzacji testu immunodiagnostycznego COVID-19 (również opracowanego w naszym laboratorium), jednakże jego użyteczność jest zdecydowanie szersza, czego dowodem jest implementacja procesu biodruku 3D. Robotyzacja i automatyzacja laboratorium jest również wpisana w kierunki rozwoju naszego Centrum. Dzisiejszy dzień jest symbolicznym pierwszym krokiem na drodze do laboratorium przyszłości - mówi naukowiec.

Misją Laboratorium Biotechnologii Stosowanej CZT UAM jest wyjście poza granice nauk podstawowych i połączenie odkryć akademickich z zastosowaniami w życiu codziennym. Zespół dąży do nawiązania współpracy zarówno z podmiotami naukowymi, jak i przemysłowymi, aby napędzać innowacje w biotechnologii. Działania Laboratorium prowadzone są w obszarach bionanomateriałów, biodruku 3D oraz immunodiagnostyki. Prace nad zautomatyzowaniem wykonywania testu poprzez wykorzystanie ramienia robotycznego prowadzone są przy współpracy z firmami Rob-Tech oraz Cellivia.

Kontakt

Przemysław Stanula

618294497