Data publikacji w serwisie:

Rozpoczął się Tydzień Bibliotek

Biblioteka Uniwersytecka w Poznaniu przyłącza się do programu promocji czytelnictwa i bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Uroczysta inauguracja Tygodnia Bibliotek odbyła się w BUP w poniedziałek, 8 maja.

- W Polsce mamy około 8 tys. bibliotek publicznych, aż 30 tys. bibliotek szkolnych. Do tej liczby należy dodać jeszcze biblioteki, które funkcjonują w szkołach wyższych i instytutach naukowo-badawczych. Działają również biblioteki prywatne, a 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek - mówi prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM. - W takim szczególnym dniu chciałbym przede wszystkim przekazać podziękowania wszystkim tym, dzięki którym te biblioteki funkcjonują i nam służą. Służą w różny sposób, przede wszystkim umożliwiając dotarcie do opracowań, do źródeł, dzięki którym możemy poszerzyć wiedzę i pogłębić swoje kompetencje. Jednocześnie wszystkim bibliotekarzom pragnę życzyć dobrego zdrowia i satysfakcji z tego, co robią - dodaje prorektor.

Tydzień Bibliotek to akcja ogólnopolska. - Jej celem jest zwrócenie uwagi na obecność bibliotek w życiu społecznym, ale też w życiu kulturalnym i naukowym - mówi dr Małgorzata Dąbrowicz, dyrektorka BUP. Jak dodaje, wydarzenie obchodzone jest we wszystkich typach bibliotek publicznych, pedagogicznych, naukowych, w tym także akademickich, do których należy Biblioteka Uniwersytecka. - W związku z hasłem tegorocznej edycji „Moja, Twoja, Nasza - Biblioteka” zdecydowaliśmy się zaprosić naszych czytelników i mieszkańców Poznania do wystawy – podróży przez biblioteki świata - dodaje dr Małgorzata Dąbrowicz. Do końca miesiąca w Bibliotece Uniwersyteckiej można oglądać wystawę "Biblioteki świata w obiektywie pracowników BUP", na której są przedstawione zdjęcia z pobytów pracowników Biblioteki w różnych miejscach na świecie, w różnych bibliotekach, które odwiedzali przy okazji wyjazdów służbowych i prywatnych. - Jest to rzeczywiście wystawa, która jest bardzo barwna, interesująca, różnorodna, prezentuje różne typy bibliotek i z całą pewnością warto pofatygować się do Biblioteki Uniwersyteckiej żeby ją obejrzeć - zachęca dyrektorka.

Fot. Martyna Płaczek

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048