Data publikacji w serwisie:

Solidarne działanie na rzecz społeczności lokalnej w Pile nagrodzone!

Pasieka społeczna przy Nadnoteckim Instytucie UAM w Pile nagrodzona przez Fundację Batorego. Nagrodę wręczono 20 listopada podczas uroczystej gali Super Samorząd 2020 organizowanej corocznie przez Fundację Batorego.

- Aby otrzymać nagrodę Super Samorząd trzeba było zgłosić się do akcji Masz Głos prowadzonej przez Fundację Batorego wspólnie z Fundacją Aktywności Lokalnej, a potem ponad rok aktywnie w niej działaćczytamy w komunikacie Fundacji Batorego.

Pasieka społeczna, ogród edukacyjny i domek do apiinhalacji powstały na terenie pilskiej filii UAM ze wspólnej inicjatywy Fundacji Pszczoła i Nadnoteckiego Instytutu UAM w Pile przy wsparciu Pracowni Sztuk Ogrodowej Agnieszki Hubeny-Żukowskiej, Miasta Piła i wielu innych instytucji z Piły i regionu oraz rzeszy wolontariuszy. Celem tego przedsięwzięcia jest prowadzenie edukacji związanej z rolą zapylaczy w funkcjonowaniu środowiska przyrodniczego, podlegającego gospodarce człowieka, która musi przebiegać w sposób zrównoważony. Projekt ten jest częścią eksperymentalno-dydaktycznego ogrodu naturowego AMU Climate Garden, którego misją są badania nad adaptacjami do zmian klimatu w strefach miejskich i podmiejskich oraz edukacja akademicka i ekologiczna społeczeństwa.

- Nagrodę Super Samorząd otrzymuje się załączenie sił i integrację w działaniu, w realizacji konkretnej inicjatywy społecznej. Super Samorząd, bo samorząd to wszyscy mieszkańcy. Jury szczególnie doceniło solidarne działanie, ponieważ pandemia pogłębiła pokusy, by szukać oszczędności budżetowych w sferze realizacji zadań publicznych – podkreśla Fundacja Batorego.

Jury konkursu w składzie: Jerzy Stępień, Katarzyna Kubicka-Żach, Mikołaj Cześnik oceniło, że zbudowanie przy pilskim UAM pasieki społecznej było w mijającym roku jednym z najlepszych działań na rzecz aktywności lokalnej. Sukces jest tym większy, że laureatów wybrano z grona 121 lokalnych grup działaczy społecznych. Kolejnym wyzwaniem było pokonanie przeciwności, związanych z wprowadzonymi przez rząd obostrzeniami epidemicznymi.

- To więcej niż w roku ubiegłym, choć w pandemii działanie nie było łatwe. Według wewnętrznego badania akcji Masz Głos z kwietnia 2020, aż jedna trzecia uczestników programu musiała zawiesić działania, a podobna liczba zmienić kierunek aktywności i dostosować ją do nowych warunków – zaznaczają organizatorzy.

- Na specjalne uznanie zasługuje wielu najwspanialszych wolontariuszy - wręcz całych rodzin - bez Państwa poświęconego czasu i pracy - nic by nie powstało. Wspólnie stworzyliśmy miejsce, które będzie służyło zarówno ochronie środowiska, jak i wzrostowi świadomości ekologicznej lokalnej społeczności. Wszystkim Państwu zaangażowanym w projekt - gratulujemy i serdecznie dziękujemy za wspólną pracę! Wiemy z pewnego źródła, że pszczoły to doceniają – dziękuje dyrektor Instytutu dr Paweł M. Owsianny.

Nagrodę Super Samorząd Fundacja Batorego przyznaje od 2011 roku. Akcja Masz Głos natomiast, to program wspierania aktywności lokalnej, który Fundacja Batorego realizuje w skali całego kraju przy wsparciu partnerów regionalnych: Stowarzyszenie POLITES, Homo Faber, Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides, Fundacja Aktywności Lokalnej, Laboratorium Badań i Działań Społecznych SocLab. Tegoroczną Galę można obejrzeć w mediach społecznościowych na profilu Akcji Masz Głos. Lista zwycięzców Super Samorząd 2020 dostępna jest tutaj.

Fot. Rafał Tomczyk

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048