Data publikacji w serwisie:

Stanisław Rosiek laureatem literackiej Nagrody im. Adama Mickiewicza 2022

W piątek 22 kwietnia na UAM ogłoszono pierwsze wyniki tegorocznej Poznańskiej Nagrody Literackiej. Historyk literatury, eseista i wydawca Stanisław Rosiek został uhonorowany Nagrodą im. Adama Mickiewicza. Podczas konferencji, która odbyła się w Gabinecie Rektora, Jej Magnificencja prof. Bogumiła Kaniewska oraz Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski ogłosili zarówno nazwisko laureata, jak i trojga nominowanych do Nagrody – Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Anna Dżabagina, Urszula Honek, Maciej Jakubowiak.

- Nasz laureat jest twórcą, który bardzo trudno wpisuje się we wszelkie szufladki. Jest on bowiem eseistą, wydawcą i badaczem literatury zwłaszcza romantycznej. Jest badaczem także literatury nieoczywistej, która w dużym stopniu z romantycznym widzeniem świata przez emocje i plątaninę rozmaitych doznań jest bardzo silnie powiązana – mówi Rektor Bogumiła Kaniewska.

Przedstawiając nominowanych do Nagrody- Stypendium im. S.Barańczaka, Prezydent Jędrzej Solarski podkreślił - Mamy wśród nominowanych: przedstawicielkę poezji, świadomie szukającą znaczenia literatury w zbliżaniu się do samej siebie, wzbogacaniu własnej umysłowości i duchowości,  mamy autorkę biografii, która podążyła za wezwaniem do odkrywania niedocenionej należycie tworzącej po polsku i niemiecku pisarki silnie zaangażowanej w sprawy społeczne i polityczne, mamy wreszcie wyrazistego eseistę i redaktora, który wzywa między innymi do uczciwego potraktowania terminu „krytyka literacka” i powrotu kłótni o książki, a nominowany jest za esej poświęcony kulturowym wyobrażeniom końca świata.

Poznańską Nagrodę Literacką ustanowili wspólnie w 2015, po śmierci Stanisława Barańczaka, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak oraz prof. Bronisław Marciniak, ówczesny Rektor UAM. Składa się z dwóch części. Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tysięcy zł przyznawana jest za całokształt twórczości, natomiast nagroda im. Stanisława Barańczaka (40 tysięcy zł) trafia do twórcy, który nie ukończył 35 roku życia.

W latach ubiegłych laureatami nagrody im. Adama Mickiewicza byli m.in: Zbigniew Kruszyński, Erwin Kruk, Tadeusz Sławek, Anna Bikont oraz Wiesław Myśliwski, Jan Gondowicz i Krystyna Miłobędzka a laureatami Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka – Kira Pietrek, Magdalena Kicińska, Małgorzata Lebda, Szczepan Kopyt, Tomasz Bąk, Igor Jarek i Monika Glosowitz.

Tegoroczna, uroczysta gala z wręczeniem nagród odbędzie się 28 maja w Centrum Kultury Zamek. Wtedy też poznamy nazwisko osoby, która zdobyła Nagrodę – Stypendium im. Stanisława Barańczaka.

FUNDATORZY POZNAŃSKIEJ NAGRODY LITERACKIEJ: MIASTO POZNAŃ I UNIWERSYTET IM. ADAMA MICKIEWICZA.

Organizatorzy: Miasto Poznań, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Fundacja UAM, Centrum Kultury ZAMEK

www.poznanskanagrodaliteracka.pl

Fot. 1 - Rektor UAM prof. Bogumiła Kaniewska oraz Zastępca Prezydenta Poznania Jędrzej Solarski, fot. Adrian Wykrota

Fot. 2 - Anna Dżabaganina, fot. Michalina Komorowska

Fot. 3 - Urszula Honek, fot. Grzegorz Bogdał

Fot. 4 - Stanisław Rosiek

Fot. 5 - Stanisław Rosiek, Odcięcie, okładka

Fot. 6 - Maciej Jakubowiak, Ostatni ludzie, okładka

Fot. 7 - Maciej Jakubowiak, fot. Kuba Pierzchała

Fot. 8 - Urszula Honek, Zimowanie, okładka

Fot. 9 - Anna Dżabagina, Kalkowska, okładka

Dokumenty

Nazwa Data
Plik umieścił(a)
Pobierz plik
Informacja_prasowa_PNL2022.docx 22.04.2022 Agnieszka Książkiewicz
DOCX
Pobierz DOCX Informacja_prasowa_PNL2022.docx(21.8 KB)

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048