Data publikacji w serwisie:

Studenci w spektrum

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje dla chętnych pracowników uczelni warsztaty online „Praca ze studentami w spektrum autyzmu”. Zainteresowanie jest bardzo duże.

Jak mówią pracownicy Biura Wsparcia Osób z Niepełnosprawnościami, inspiracją do zorganizowania warsztatów stała się rosnąca liczba studentów oraz doktorantów w spektrum autyzmu i nowe potrzeby szkoleniowe kadry dydaktycznej w tym zakresie, zgłaszane tej jednostce UAM. - Zainteresowanie warsztatami jest bardzo duże. Pierwsze trzy grupy, których zajęcia odbędą się do połowy marca są już zapełnione. Pracownicy dydaktyczni UAM mogą się jeszcze zapisywać na zajęcia, które odbędą się w kwietniu, maju oraz czerwcu - mówi Dominika Hoft młodsza specjalistka ds. szkoleń zatrudniona w projekcie.

Warsztaty poprowadzi dr Aneta Wojciechowska z Laboratorium Pedagogiki Specjalnej Wydziału Studiów Edukacyjnych UAM.  Każde ze spotkań trwać będzie cztery godziny dydaktyczne i odbywać się będzie zdalnie za pośrednictwem platformy MS Teams. Szkolenie ma charakter warsztatowo-wykładowy, będzie dostarczać niezbędnej wiedzy, a także angażować doświadczenia pracowników dydaktycznych uczelni związane ze studentami w spektrum autyzmu. Jak podkreślają organizatorzy warsztatów, specyfika pracy ze studentem w spektrum autyzmu polega przede wszystkim na formułowaniu jasnych i precyzyjnych komunikatów, bez używania metafor. Ważne jest, aby stawiać na bezpośredniość i klarowność w komunikacji. Wśród podejmowanych tematów znajdą się m.in. cechy charakterystyczne funkcjonowania poznawczego, społecznego i komunikacji osób dorosłych z ASD (autism spectrum disorders), prawdy i mity o uzdolnieniach i talentach tych osób czy racjonalne wsparcie zamiast taryfy ulgowej.

Warsztaty pn. „Praca ze studentami w spektrum autyzmu” na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu odbywać się będą w pierwszej połowie 2021 w ramach projektu „Uczelnia otwarta dla wszystkich uczelnią na miarę XXI wieku” POWR.03.05.00-00-A095/19 finansowanego z funduszy europejskich POWER. W tym roku w szkoleniu weźmie udział 105 osób, a w kolejnych latach drugie tyle. Warsztaty adresowane są do nauczycieli akademickich oraz pracowników techniczno-laboratoryjnych prowadzących zajęcia ze studentami.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048