Data publikacji w serwisie:

Studenci WFPiK UAM przywołują wiosnę

Własną marteniczkę czyli tradycyjną bułgarską ozdobę można było dziś wykonać na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej UAM. Studenci z Koła Naukowego Slawistów oraz Rady Samorządu Studentów WFPiK zorganizowali obchody Słowiańskiego Dnia Wiosny.

Wydarzenie nawiązuje do bułgarskiego zwyczaju świętowania 1 marca: - To właśnie marzec uznawany jest za miesiąc nadejścia długo wyczekiwanej wiosny – wyjaśnia Adrian Kaleta ze studenckiego samorządu – Dla pracowników i studentów przygotowaliśmy punkt z marteniczkowym drzewkiem, gdzie każdy mógł wykonać własną marteniczkę, a następnie dzięki niej przywołać wiosnę – mówi student.

Słowiańska wiosna to nie jedyne wydarzenie, które w tym tygodniu przygotowują studenci Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej. Już w środę, 6 marca, Studenckie Dialektologiczne Koło Naukowe UAM oraz Pracownia Dialektologiczna UAM zapraszają na obchody Dnia Dialektologa. W programie przewidziano m.in. wykład dra Błażeja Osowskiego „Podróż w czasie i przestrzeni. Opowieść o gwarach i języku literackim” (godz. 10:30) oraz czytanie „Małego Księcia” w wersjach: śląskiej, wielkopolskiej i mazurskiej oraz innych tekstów gwarowych (godz. 13:00). Program wydarzenia znajduje się w załączniku.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048