Data publikacji w serwisie:

Światowej sławy naukowcy odwiedzili UAM

Przybyli ponownie do Poznania, by pomóc uniwersytetom w poszukiwaniu doskonałości. Siedmioro doktorów honoris causa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wzięło udział w międzynarodowej konferencji „Uniwersytety w poszukiwaniu doskonałości”, która odbyła się 6 maja w Auli UAM.

Swoją wiedzą i doświadczeniem dzielili się z uczestnikami spotkania:

profesor Béla Bollobás (DHC UAM) – matematyk, twórca metod kombinatoryki;

profesor Cheong Byung-Kwon (DHC UAM) – tłumacz „Pana Tadeusza” na język koreański;

profesor Andrzej Dubas (DHC UPP) – twórca poznańskiej szkoły agronomii;

profesor Krzysztof Matyjaszewski (DHC UAM) – wybitny chemik, podawany jako kandydat do Nagrody Nobla z chemii;

profesor Peter Nijkamp (DHC UAM) – światowej sławy specjalista z planowania przestrzennego miast;

profesor Maria Siemionow (DHC UMP) – chirurg transplantolog, która dokonała jednej z najbardziej spektakularnych operacji przeszczepu twarzy;

i profesor Hans Wolfgang Spiess (DHC UAM) – jeden z najwybitniejszych w świecie specjalistów w dziedzinie badań polimerów metodami magnetycznego rezonansu jądrowego.

Częścią konferencji była gala, podczas której poznaliśmy laureatów konkursu „Doskonałość w nauce – użyteczność w praktyce” organizowanego przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny Fundacji UAM. W Jubileuszowym Roku 100-lecia Uniwersytetu Poznańskiego PPNT FUAM pragnął wyróżnić i uhonorować tych, których praca przyczyniła się do sławy i mocnej pozycji Poznania jako ośrodka naukowego, czyli wybitnych naukowców Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Laureaci konkursu to naukowcy UAM, którzy włożyli realny wkład w życie miasta i regionu, od samego początku sprzyjając jego naukowemu, kulturalnemu, społecznemu i gospodarczemu rozwojowi. - Zależało nam na wskazaniu tych naukowców, którzy potrafią wdrażać swoje osiągnięcia naukowo-badawcze. Chcemy bowiem pokazać, że doskonała nauka może mieć również praktyczny wymiar - podkreśla prof. Jacek Guliński, Prezes Fundacji UAM, członek Kapituły Konkursowej. Nagrodzeni zostali:

prof. Robert Pietrzak – Wydział Chemii UAM,

dr hab.  Krzysztof Dyczkowski – Wydział Matematyki i Informatyki UAM,

prof. Tomasz Kaczmarek – Wydział Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM,

prof. Jacek Łukasz Pyżalski – Wydział Studiów Edukacyjnych UAM.

Fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048