Data publikacji w serwisie:

Światowy Kongres Historyków w Poznaniu

Poznań będzie gospodarzem XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020. Wydarzenie odbywa się co pięć lat w różnych częściach świata. Tym razem wybór padł na stolicę Wielkopolski. W przyszłym roku do naszego miasta może przyjechać nawet 2,5 tys. wybitnych historyków z całego globu. W środę, 19.06, Prezydent Poznania - Jacek Jaśkowiak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - prof. Andrzej Lesicki oraz Prezes Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej - Jan Mazurczak podpisali porozumienie o współpracy przy organizacji kongresu.

Organizatorem kongresu jest Międzynarodowy Komitet Nauk Historycznych (CISH) – stowarzyszenie historyków z całego świata powołane do życia w Genewie w 1926 roku.

Jak dotąd wydarzenie to zostało zorganizowane w Polsce tylko raz, w 1933 roku w Warszawie. Podczas ostatniego kongresu, który odbył się w 2015 r. w Jinan (Chiny), Poznań wygrał rywalizację o tytuł miasta-gospodarza w 2020 roku. Organizatorzy rozpatrywali także kandydatury fińskiego Tampere i Aten.

- Uzyskanie prawa organizacji kongresu jest niezwykłym wyróżnieniem, a jednocześnie dużym wyzwaniem dla naszego miasta. Wykorzystamy tę szansę, aby wypromować Poznań i Polskę – mówi Prezydent Jacek Jaśkowiak. – Nasze miasto, jako kolebka polskiej państwowości i świadek kluczowych wydarzeń w historii Polski to doskonałe miejsce na organizację takiego wydarzenia. Dziś, po 30 latach transformacji ustrojowej, przywitamy światowych liderów myśli humanistycznej jako miasto otwarte i miejsce wymiany odważnych poglądów.

Podczas kongresu, który zaplanowano na 23-29 sierpnia, odbędzie się ponad 100 różnorodnych paneli tematycznych, sesji specjalistycznych i dyskusji  poświęconych ważnym zagadnieniom we wszystkich epokach od starożytności do współczesności. Historycy debatować będą w ramach całodniowych tzw. „wielkich tematów” (Major Themes), np. przeplatających się ze sobą dziejów ludzi i zwierząt, problemom tożsamości w starożytności oraz pojęć „państwo” i „naród”, a także w ramach krótszych sesji dot. m.in. historii Bliskiego Wschodu, dziejów religii i polityki, czy globalnego zjawiska „lat 60-tych”.

Na poznańskim Kongresie po raz pierwszy odbędzie się tzw. Research Forum, podczas którego uniwersytety, instytuty badawcze i fundacje będą mogły zaprezentować realizowane i wspierane projekty badawcze. Kongresowi będą również towarzyszyć Międzynarodowe Targi Książki Historycznej.

- Dla poznańskiego środowiska naukowego kongres będzie wspaniałą okazją wymiany doświadczeń i nawiązania współpracy z najwybitniejszymi przedstawicielami nauk historycznych z całego świata. Dzięki temu wydarzeniu będziemy mieć możliwość zaprezentowania Poznania jako ważnego ośrodka badań historycznych. Zadbamy o najwyższy poziom organizacji Kongresu, ponieważ jest to także istotny aspekt umiędzynarodowienia naszej uczelni – mówi prof. UAM dr hab. Andrzej Lesicki, Rektor UAM.

Uroczystość wręczenia Światowej Nagrody Historycznej uświetni koncert Łukasza Kuropaczewskiego, Macieja Frąckiewicza i Bartłomieja Millera. Artyści wystąpią 26 sierpnia w Teatrze Polskim. Koordynatorem wydarzenia jest Teatr Muzyczny w Poznaniu. Łukasz Kuropaczewski to wybitny gitarzysta klasyczny, zdobywca wielu nagród i wyróżnień w polskich i zagranicznych konkursach. Jest prof. Akademii Muzycznej w Poznaniu, a od 12 lat także dyrektorem artystycznym Festiwalu Akademia Gitary. Maciej Frąckiewicz uznawany jest za jedną z najciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia i jednego z najważniejszych polskich wirtuozów akordeonu. Na scenie zaprezentuje się także Bartłomiej Miler – wybitny perkusista współpracujący z Poznańską Filharmonią, doktorant Akademii Muzycznej w Poznaniu.

Każdego roku w Poznaniu odbywa się ponad 3 tys. wydarzeń o charakterze konferencyjnym oraz kilkadziesiąt imprez targowych. Atutem Poznania w wyścigu o organizację takich wydarzeń jest ich lokowanie w centrum miasta. Ważnym elementem przygotowań do XXIII Międzynarodowego Kongresu Nauk Historycznych 2020 są atrakcje turystyczne miasta oraz ciekawe wydarzenia towarzyszące. Wielu gości odwiedzi Poznań wraz z osobami towarzyszącymi, które chętnie zwiedzą miasto oraz skorzystają z jego oferty kulturalnej i rekreacyjnej.

- Światowy Kongres Historyczny to znakomity przykład rosnącej specjalizacji Poznania w turystyce biznesowej, dzięki której rywalizujemy z powodzeniem z innymi miastami. Dzięki tego typu wydarzeniom pniemy się w rankingu miast-gospodarzy kongresów, zyskujemy niezbędną renomę i w efekcie z roku na rok będziemy gościć jeszcze więcej wydarzeń z najwyższej półki – mówi Jan Mazurczak, Prezes PLOT.

Polski lokalny Komitet Organizacyjny tworzą Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (UAM) i Komitet Nauk Historycznych Polskiej Akademii Nauk (KNH PAN). W jego skład wchodzą przedstawiciele UAM, KNH PAN, Polskiego Towarzystwa Historycznego, Muzeum Historii Polski, władz regionalnych i miejskich. Jego współprzewodniczącymi są prof. Andrzej Lesicki, Rektor UAM, i prof. Tomasz Schramm, Przewodniczący KNH PAN.

Współpracę Miasta z UAM i PLOT w zakresie organizacji kongresu koordynuje Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania.

fot. Przemysław Stanula

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

61 829 4048