Data publikacji w serwisie:

Sztandary Chorągwi Wielkopolskiej ZHP w Collegium Historicum UAM

„Sztandary Chorągwi Wielkopolskiej ZHP” to temat wystawy otwartej w holu Biblioteki Collegium Historicum na Kampusie Morasko. Ekspozycja gromadzi dziesięć historycznych sztandarów Chorągwi Wielkopolskiej, które zostały udostępnione przez archiwum Komendy Chorągwi. Najstarszy z nich pochodzi z roku 1922.

- Celem wystawy jest przypomnienie o roli, jaką odgrywali harcerze w walce o niepodległość oraz w okresie późniejszym, kiedy to harcerstwo postawiło sobie za zadanie wychowanie wartościowych obywateli Polski - mówi prof. Marek Mikołajczyk, Przewodniczący Komisji Historycznej Chorągwi Wielkopolskiej.

Zamieszczone przy sztandarach metryczki informują o ich niekiedy burzliwych losach. Na wystawie zamieszczono ponadto plansze zawierające informacje o pochodzeniu i symbolice sztandaru harcerskiego, a także o początkach harcerstwa w Wielkopolsce i udziale harcerzy w Powstaniu Wielkopolskim, którego 103-rocznica wybuchu była po raz pierwszy obchodzona jako święto państwowe. W gablotach znalazły się pamiątkowe plakietki, puchary i odznaczenia harcerskie, a także kroniki harcerskie i książki o tematyce harcerskiej.

Wystawę otwarto 18 stycznia przy udziale przedstawicieli Władz UAM i Wydziału Historii. Goście mogli wysłuchać wystąpienia prof. Zbigniewa Pilarczyka, który mówił o znaczeniu sztandarów w tradycji harcerskiej.

Ekspozycja została przygotowana przez Wydział Historii UAM oraz Komisję Historyczną Chorągwi Wielkopolskiej ZHP z okazji 110-rocznicy utworzenia pierwszej drużyny skautowej na terenie Wielkopolski.

Wystawę można oglądać do końca lutego w holu Biblioteki Collegium Historicum w godzinach otwarcia biblioteki, tj. od poniedziałku do czwartku od 9.00 do 18.00 oraz w piątki od 10.00 do 15.00.

Kontakt

Agnieszka Książkiewicz

4048